8 mylných představ o podlahovém vytápění

8 mylných představ o podlahovém vytápění

Podlahové vytápění je ekologický a hospodárný systém vytápění, ale existuje mnoho mylných představ o tom, jak funguje. Rádi bychom vám tyto mýty odhalili a ukázali vám, proč je tento systém pro vás vynikající volbou.

Často dochází ke špatnému pochopení všeho neprozkoumaného. Existuje mnoho mylných představ o tom, co to je podlahové vytápění a jak funguje. Je na čase, abychom jednou provždy vše ujasnili. Ukážeme vám, jak funguje tento ekologický a nákladově efektivní systém a proč by byl pro váš domov vynikající volbou.

Druhy podlahového vytápění

Než začneme odbourávat mýty, prozkoumejme nejprve různé druhy podlahového vytápění.

V současnosti existují dva druhy systémů podlahového vytápění: elektrické systémy a hydraulické systémy, které využívají horkou vodu. Hydraulický systém se dělí na dva různé typy známé jako suchý systém a mokrý systém, přičemž rozdíl mezi nimi je způsob, jakým jsou uspořádány trubky.

U vodních systémů jsou trubky umístěny v podlahovém potěru, zatímco v suchých systémech jsou trubky uloženy v podlahových deskách, které slouží jako vodič tepla. U nových stavebních projektů se obvykle setkáváme s „mokrými“ hydraulickými variantami, zatímco suchá varianta a elektrické systémy jsou nejvhodnější u renovací.

Nyní, když jsme vám trochu objasnili technickou stránku podlahového vytápění, je čas podívat se na mylné představy, které se kolem něj kupí.

ground-source-coffee-lady-710x460.png

Mýtus 1: podlahové vytápění je mnohem dražší než radiátory

Je pravda, že cena za instalaci podlahového vytápění je o 30 % vyšší než u tradičních radiátorů. Podlahové vytápění je však investice, která se dlouhodobě vyplatí. Vzhledem k tomu, že systém je energeticky účinnější a vyžaduje nižší údržbu, uživatelé zjistí, že jejich účty za energii a celkové náklady na systém jsou mnohem nižší než v případě tradičních radiátorů.

Mýtus 2: dům s podlahovým vytápěním se nikdy nevyhřeje

I když je pravda, že podlahové vytápění nevyvíjí tolik tepla jako běžný radiátor, generuje dostatek tepla pro vytvoření komfortního prostředí. Systém pracuje s rovnoměrným rozložením tepla po celém povrchu podlahy, takže pokojová teplota může dosáhnout až 25 °C. Majitelé domů mohou dokonce nastavit termostat na teplotu o několik stupňů nižší a spolehnout se na to, že nepřijdou o žádné teplo.

Residential_06_standard.jpg
Residential_04_standard.png

Mýtus 3: podlahové vytápění je technicky elektrické vytápění

Samozřejmě, elektrické podlahové vytápění je napájeno elektřinou, ale hydraulický systém pracuje s horkou vodou a centrálním vytápěním. K dispozici je také možnost připojení podlahového systému k tepelnému čerpadlu. Přestože tepelné čerpadlo vyžaduje trochu elektřiny, spoléhá se také na obnovitelnou energii. Vzhledem k tomu, že podlahové vytápění pracuje při konstantní nízké teplotě, volba doplnění tepelného čerpadla k vašemu systému je ideální volbou.

Mýtus 4: u podlahového vytápění trvá déle, než se dům zahřeje, takže teplota nikdy neodpovídá té nastavené

Elektrické podlahové vytápění funguje téměř stejně rychle jako radiátory, hydraulické systémy však reagují trochu pomaleji. To však neznamená, že musíte trpět chladnými teplotami. Je důležité porozumět způsobu, jakým můžete nastavit systém tak, aby nejlépe vyhovoval vašemu životnímu stylu a udržoval váš interiér na komfortní teplotě. Pokud například používáte hydraulický systém, můžete změnit nastavení tak, abyste zajistili, že pokojová teplota během noci poklesne pouze o tři stupně.

header_inverter_710x460.jpg
renovation-oilcondensing.png

Mýtus 5: podlahové vytápění lze instalovat pouze do podlahy

Možná to je poněkud překvapivé, ale ve skutečnosti můžete instalovat podlahové vytápění i mimo podlahu. Lze je nainstalovat také do stěn nebo stropů, což umožní vytápět místnosti ještě rychleji. Celkově podlahové vytápění nevyžaduje další prostor, takže je můžete dokonale začlenit do libovolného moderního interiéru.

Mýtus 6: z podlahového vytápění natékají nohy

V prvotních dobách zavádění podlahového vytápění mohla teplota místnosti vzrůst na více než 35 °C, a v tom případě mohly nohy v dané místnosti otékat. U dnešních systémů však již k těmto situacím nedochází, zvláště je-li váš dům dobře izolovaný. Kombinace podlahového vytápění s tepelným čerpadlem ve skutečnosti umožňuje, aby systém zajišťoval i chlazení, což je přínosné v horkých letních měsících.

residential-buildings.png
Renewable energy_background.jpg

Mýtus 7: podlahové vytápění je nezdravé

Podlahové topení zabraňuje cirkulaci prachových částic, které mohou vyvolávat alergie nebo nemoci. Majitelé domů mohou také těžit z nižší vlhkosti a zdravějšího prostředí bez roztočů a plísní, což obzvláště prospívá osobám, které mají alergie nebo problémy s dýcháním.

Mýtus 8: podlahové vytápění nelze kombinovat s parketami

Pokud vezmete v úvahu některé faktory, můžete snadno kombinovat podlahové vytápění a parkety. Pokud máte stabilní dřevo, které je odolné vůči vlhkosti, a vícevrstvé provedení s parketami širokými až 15 cm, můžete být bez starosti!

Optimized-heating-inaudible-ERLQ-CW1_12_710x460.jpg

Související články