Skip to main content

Často kladené otázky

Na jaké klimatizace se dotace vztahuje? 

Dotace z programu Nová zelená úsporám se vztahuje na splitové klimatizace s vyšší energetickou účinností (alespoň A++). V případě výrobků Daikin se jedná o nové modely klimatizací Stylish, Perfera a Emura.

Co je nutné pro získání dotace? 

  • Musí jít o náhradu neekologických kotlů  1. a 2. třídy a lokálních topidel na pevná paliva využívaných jako hlavní zdroj tepla, přímotopů nebo elektrokotle, které byly využívány alespoň dva roky.
  • Vnitřní jednotka TČ musí být v každé obytné místnosti.
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (tj. klimatizace) musí splnit parametry energetické účinnosti A++.

Ovšem i bez dotace je klimatizace velmi vhodná např. jako doplněk k vytápění stávajícím plynovým
kotlem:

  • Značná úspora plynu a provozních nákladů.
  • Není třeba ji mít ve všech místnostech, stačí 1-3 nejpoužívanější.
  • Navíc možnost klimatizování v létě.

Jaká je pořizovací cena klimatizace, která splňuje podmínky pro dotaci? 

Cena těchto klimatizací se pohybuje kolem 30-40 000 Kč za jednu místnost v závislosti na typu, výkonu vytápění/chlazení a možnostech umístění vnitřních a vnějších jednotek. Cena zahrnuje vnitřní i venkovní jednotku, veškerou potřebnou kabeláž, montáž a DPH.

Pokud tedy chceme např. klimatizací vytápět rodinný dům se 4 hlavními obytnými místnostmi, pak jsou náklady na její pořízení cca 120 000 – 160 000 Kč. Pro srovnání – pořizovací cena nízkoteplotního tepelného čerpadla vzduch-voda začíná na 190 000 tisících (toto čerpadlo ale přepokládá novou nebo nově zrekonstruovanou otopnou soustavu), u vysokoteplotního tepelného čerpadla vzduch-voda začíná cena na 250 000 Kč.

Dá se klimatizace napojit na stejné trubky jako dosavadní kotel? 

Ne, klimatizace má vlastní vnitřní jednotky, z nichž proudí teplý vzduch. Distribuce teplého vzduchu je ale rovnoměrná a některé modely dokážou vytápět „od podlahy“ nebo napodobit pocit sálavého tepla, např. Daikin Perfera. Na výběr máte klasickou nástěnnou klimatizační jednotku, ale zvolit si můžete i parapetní variantu anebo klimatizaci třeba schovat do podhledu. Pokud instalujete jednotky do hlavních obytných místností rodinného domu, lze například v koupelnách ponechat stávající vytápění přímotopnými žebříky či fólií na elektřinu.

Kolik venkovních jednotek budu potřebovat? 

Výhodné je řešení multisplit, kdy se na jednu venkovní jednotku dá napojit až 5 jednotek vnitřních. Nemusíte se ale bát, nedojde k žádné ztrátě účinnosti, tyto jednotky disponují dostatečným výkonem.

Samozřejmě ale pokud dojde k poruše jediné venkovní jednotky, pak netopí žádná jednotka vnitřní. Proto je zejména u tohoto řešení dobré zvolit si takový výrobek, který je kvalitní a ne poruchový, a takového výrobce, který má dobré servisní zázemí.

Dá se klimatizace napojit na bojler pro ohřev vody? 

Pokud potřebujete zároveň vyřešit i ohřev vody, je vhodnou volbou klimatizace Daikin Multi+, kterou lze chladit, nebo vytápět až tři místnosti najednou a přitom ještě ohřívat vodu v připojeném zásobníku.

  • Úspora cca 60 % provozních nákladů oproti ohřevu vody elektřinou
  • Snadná instalace
  • Malé rozměry

Co je dobré vědět, než se pro vytápění klimatizací s čerpáním dotace rozhodnu? 

Důležité je mít dobře zdokumentován výchozí stav – včetně fotografií a revizních zpráv. Jinak je ale postup získání dotace docela jednoduchý. Vše je popsáno na webu NZÚ, kde také najdete ke stažení dokumenty potřebné pro žádost. Naši partneři vám s tím ale rádi pomohou a dotaci vyřídíme zdarma za vás.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky