Skip to main content

Jak ušetřit peníze za energie

Přečtěte si, jak můžete snížit své účty za energie a mít více peněz v kapse díky našim praktickým tipům pro úsporu energie

Pár ležící na posteli, si povídá, směje se a užívá si perfektní teplotu

Vzhledem k rekordně vysokým cenám energie se všichni zajímáme o to, jak snížit spotřebu a jak ušetřit na účtech. Přečtěte si naše nejlepší tipy na úsporu energie a jednoduché kroky, které můžete ve své domácnosti učinit, abyste snadno ušetřili energii.

Jak ušetřit za vytápění

Účty za energii jsou na historicky nejvyšší úrovni a více než 90 % energie, kterou doma spotřebujeme, je určeno na vytápění a ohřev vody. Pokud tedy zajistíte, aby váš topný systém a váš dům byly energeticky co nejúčinnější, můžete ušetřit spoustu peněz. Zde je několik nápadů, kde začít:

  • Izolujte svůj domov

Zkontrolujte, zda nepotřebujete izolaci podkroví nebo dutých stěn, a zvažte instalaci dvojitého zasklení, pokud ho ještě nemáte. Izolace udržuje teplo v zimě a udržuje dům příjemně chladný v horkých letních měsících. Proto potřebujete svůj domov vytápět a chladit mnohem méně, což výrazně snižuje vaše účty za energie.

  • Izolace místností proti průvanu

Teplo uniká škvírami a trhlinami v domě, proto důkladně zkontrolujte každou místnost a všechny nalezené utěsněte. Zkontrolujte dveřní a okenní rámy, elektrické zásuvky, krby, větrací otvory a ventilátory, půdní průlezy, poštovní schránky a vstupní průchody pro přívod elektřiny a plynu.

  • Instalace tepelného čerpadla

Díky dobré izolaci a izolaci proti průvanu potřebujete vytápět místnosti mnohem méně, ale co když váš starý topný systém stále spotřebovává hodně energie? Nejchytřejším krokem je instalace tepelného čerpadla.

Tepelná čerpadla jsou bezkonkurenčním energeticky účinným a udržitelným způsobem vytápění, chlazení a ohřevu vody. Jsou napájeny elektřinou, takže můžete ušetřit značné částky za plyn. I když budete spotřebovávat více elektřiny, tyto dodatečné náklady budou vyváženy úsporou za plyn. To proto, že tepelná čerpadla získávají zdarma obnovitelnou energii ze vzduchu, vody nebo země a spotřebovávají mnohem méně energie na provoz.

Tepelná čerpadla jsou také velmi nenáročná na údržbu, takže se nemusíte starat o pravidelný servis nebo opravy. Jejich provozní náklady jsou nízké a udržované tepelné čerpadlo vydrží 10 až 15 let. Z dlouhodobého hlediska jsou tedy chytrou investicí.

  • Používejte chytře termostat pro vytápění

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze za vytápění, je snížit teplotu na termostatu. Na mírně nižší teplotu si rychle zvyknete a její snížení o pouhý jeden stupeň Celsia může vést k úspoře energie o sedm procent ročně.

Chytrý termostat pro vytápění je skvělý způsob, jak mít pod kontrolou teplotu v místnosti, abyste zbytečně nevytápěli místnosti. Všechna domácí tepelná čerpadla a topné systémy Daikin vzduch-vzduch lze ovládat z telefonu nebo tabletu pomocí snadno použitelné aplikace Onecta.

Prostřednictvím aplikace můžete měnit teplotu na termostatu, kontrolovat spotřebu energie a nastavovat teplotní plány. Pokud tedy víte, že budete celý den venku, můžete snadno ztlumit topení a snížit spotřebu energie.

  • Nechte si nainstalovat chytrý měřič

Požádat dodavatele energie o instalaci chytrého měřiče ve vaší domácnosti vám může také pomoci snížit účty za energii tím, že budete mít přehled o její spotřebě.

Jak vám chytrý měřič ušetří peníze?

Úsporný elektroměr neboli „chytrý elektroměr“ vám kdykoli ukáže, kolik elektřiny a plynu spotřebováváte. Můžete se tak dozvědět více o své spotřebě energie a snadno zjistit, jak změna vašich návyků může pomoci snížit spotřebu. Poznat, jak mohou malé změny pomoci snížit spotřebu energie, je skvělý způsob, jak ušetřit peníze.

Jaký dopad má obnovitelná energie?

Vlády na celém světě se zavazují ke snižování emisí skleníkových plynů, a proto jsou obnovitelné zdroje energie stále populárnější. Technologie využívající obnovitelnou sluneční a větrnou energii jsou na vzestupu a pomáhají snižovat náš dopad na planetu.

Jedním z přínosů pro domácnosti jsou peníze ušetřené díky instalaci technologií obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely a tepelná čerpadla v domácnostech. Protože získávají energii zdarma z okolního prostředí, můžete snížit své účty za energii a zároveň přispět k pozitivní změně pro budoucnost.

Muž relaxuje v obývacím pokoji a zkoumá možnosti úspory peněz
Pár má klid na duši díky energeticky úspornému vytápění