Skip to main content

Je můj dům vhodný pro tepelné čerpadlo?

Zjistěte, zda je tepelné čerpadlo pro váš dům tou správnou volbou a jak jej můžete připravit na tepelné čerpadlo

Muž za stolem telefonuje ve své domácí kanceláři v kvalitním vnitřním ovzduší

Stále více lidí zavádí do svých domovů pozitivní změny přechodem na nízkouhlíkové tepelné čerpadlo. Všechny domy jsou různé a mají nejrůznější tvary a velikosti. Některé jsou energeticky účinnější než jiné. Takže si můžete klást otázku: „Je můj dům vhodný pro tepelné čerpadlo?“

Dobrou zprávou je, že tepelná čerpadla jsou vhodná téměř pro každou domácnost. Abyste však dosáhli s tepelným čerpadlem co nejlepších výsledků, je třeba nejprve provést několik kroků, včetně zlepšení energetické účinnosti vašeho domu.

Čím energeticky úspornější je váš dům, tím efektivnější a úspornější je tepelné čerpadlo. To proto, že tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby v místnostech udržovala stálou teplotu, a ne krátké nárazy tepla, které poskytuje plynový kotel.

Jak šetřit energií v domácnosti, aby byla vhodná pro tepelná čerpadla

Nejprve byste měli zjistit, zda je váš dům správně izolován, protože izolace pomáhá udržet teplo a zabraňuje úniku energie. Dobře izolovaný dům zvyšuje účinnost tepelného čerpadla, snižuje jeho provozní náklady a často vede i k nižším účtům za energie.

Novější a modernější domy jsou obvykle tepelně účinnější, takže potřebují méně energie na udržení tepla. Ve starších domech může být větší průvan a horší izolace, což umožňuje únik tepla stěnami, stropy a podlahami.

Pokud se to podobá vašemu domu, nezoufejte, protože pro vás máme několik jednoduchých tipů, jak ušetřit energii a připravit váš dům na tepelné čerpadlo:

  • Zjistěte, zda potřebujete izolaci podkroví nebo izolaci dutých stěn
  • Utěsněte okna a dveře proti průvanu, aby neunikalo teplo
  • Utěsněte všechny mezery a trhliny kolem oken, dveří a zásuvek
  • Nainstalujte dvojitá skla, pokud je ještě nemáte

Dále byste měli zvážit, jaký typ vytápění máte.

  • Pokud bydlíte ve starším domě s tradičními radiátory, bude váš topný systém pravděpodobně potřebovat vysokou teplotu průtoku vody, aby udržel teplo v prostoru. Vysokoteplotní tepelné čerpadlo tak může být tou nejlepší volbou a stále bude energeticky mnohem účinnější než kotel na fosilní paliva.
  • Pokud máte moderní novostavbu s podlahovým vytápěním nebo moderními radiátory, bude pro vás vhodnou volbou nízkoteplotní tepelné čerpadlo. Tím získáte levné vytápění a výrazně snížíte emise oxidu uhličitého.
  • Pro ty, kteří mají plynové vytápění a kombinovaný kotel, tím nejlepším řešením může být hybridní tepelné čerpadlo. Hybridní tepelné čerpadlo je systém 2 v 1 kombinující plynový kotel a tepelné čerpadlo, takže je vhodným řešením pro majitele domů, kteří chtějí provést pozitivní změnu.
Pár čekající miminko odpočívá ve svém obývacím pokoji v příjemné teplotě, kterou zajišťuje tepelné čerpadlo Daikin
Pár čekající miminko připravuje večeři v kuchyni

Daikin disponuje sítí kvalifikovaných odborníků a instalačních firem, kteří vám pomohou rozhodnout, který typ tepelného čerpadla je pro váš dům vhodný.

Chytrá a dlouhodobě výhodná investice

Možná se ptáte, zda se vám vyplatí pořídit si tepelné čerpadlo, když je třeba zvážit tolik faktorů Odpověď zní ano!

Energeticky úsporné výhody tepelných čerpadel oproti topným systémům na fosilní paliva z nich činí inteligentní volbu pro domy budoucnosti. Tepelná čerpadla představují udržitelný, energeticky účinný a pohodlný způsob vytápění vašeho domova, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň představuje výhodnou investici.

Je váš domov připraven na další krok? Prozkoumejte tepelná čerpadla Daikin a zjistěte, co pro vás můžeme udělat.