Skip to main content

Jak poznáte, zda je kvalita vnitřního ovzduší dobrá?

Kvalita vnitřního i venkovního vzduchu je stejně důležitá. Vzduch v našem domě však nemusí být tak dobrý, jak si myslíme. Co s tím můžeme dělat?

kvalita ovzduší

Bez čistého vzduchu nemůžeme žít. Kvalitě venkovního vzduchu je proto již delší dobu věnována mimořádná pozornost. A je to zcela správné. Stejně důležitá je ale i kvalita vzduchu uvnitř našich domovů! A vzduch v našem domě nemusí být tak dobrý, jak si možná myslíme. Jak to poznáme? A co můžeme udělat pro jeho zlepšení?

Trávíte hodně času v interiéru?

To je případ každého z nás. Zvláště ve srovnání s dobou před několika desítkami let, kdy lidé pracovali venku na polích a děti si ještě většinu času hrály na ulici. Nebo ve srovnání s některými zeměmi, které se těší teplejšímu klimatu a kde lidé tráví více času venku. V průměru trávíme až 80 % času uvnitř budov: v kanceláři, v supermarketu, v posilovně, doma atd.

Jak je to tedy s naším vnitřním klimatem?

Vnitřní klima určuje, jak se doma cítíme. A kvalita vzduchu v něm hraje velkou roli. Ve všech místnostech, kde není přirozené větrání, může být vzduch znečištěný. A znečištění vzduchu v interiéru je často desetkrát větší než venku. Abychom však mohli kvalitu vzduchu v interiéru pečlivě a přesně změřit, musíme se obrátit na odborníky. Rozumný odhad však můžete provést poměrně snadno.

Co ovlivňuje kvalitu vzduchu v interiéru?

Kvalitu vzduchu v interiéru ovlivňuje několik faktorů. Zejména větrání, vlhkost a teplota. A také různé činnosti, které denně vykonáváte, jako je vaření, koupání nebo sprchování, praní prádla a ano, i pouhé dýchání. Nebo materiály, z nichž je váš dům postaven, způsob vytápění, počet domácích zvířat a rostlin, které vlastníte, používané čisticí prostředky atd. Stejně tak je dalším důležitým faktorem přítomnost kuřáků. Tabákový kouř je velmi škodlivý, protože obsahuje více než 4 000 jemných plynných částic.

Špatná kvalita vzduchu v místnostech škodí vašemu zdraví

Špatná kvalita vzduchu v interiéru může mít nepříznivé zdravotní důsledky. Příznaky jsou často zpočátku neurčité a zhoršují každodenní pohodu: necítíte se ve své kůži, jste více vystresovaní, máte potíže se soustředěním, chybí vám energie...

Špatná kvalita vzduchu však může vést i k výraznějším problémům:

  • bolesti hlavy
  • závratě
  • nevolnost
  • dlouhodobé příznaky podobné chřipce
  • pocity dušení
  • podráždění nosu, hrdla a očí
  • bušení srdce
  • dýchací potíže
  • zhoršení astmatu

To vše může vést i k chronickým příznakům a chronickým stavům. Znečištěné ovzduší v interiéru způsobuje větší potíže u určitých skupin, jako jsou malé děti, starší lidé, osoby s citlivými dýchacími cestami a pacienti s chronickým srdečním onemocněním.

Škodlivý je také příliš vlhký vzduch, který vede ke kondenzaci vlhkosti, nepříjemným pachům a plísním. Potřeba větrání není vždy patrná nebo viditelná. I když se ve vzduchu nevyskytuje vlhkost ani plísně, může v něm být více škodlivých látek, CO2 a bakterií, než byste předpokládali.

Větrání má zásadní význam

Je proto velmi důležité, abyste svůj domov vždy dobře větrali. Ve starších domech často dochází k „přirozenému větrání“ díky různým mezerám či otvorům. Nové domy mají však často tak dobrou izolaci, že znečištěný vzduch téměř nemůže unikat. Dobrým začátkem je již desetiminutové vyvětrání každý den ráno a večer. Otevřením oken ale pouze vypudíte vzduch, čímž se jen částečně zlepšuje vlhkost nebo kvalitu ovzduší. Není to tedy účinné opatření v boji proti plísním v malých zákoutích či výklencích.

Nepřetržité větrání

Větrání by mělo být pokud možno nepřetržité. Bez pravidelného větrání nemůže znečištěný vzduch z interiéru unikat, zejména pokud je venku značná míra znečištění. Větrací systém není pošetilý luxus.

Společnost Daikin nabízí různá řešení s tepelnými čerpadly, která kromě účinného vytápění a chlazení místností také zvlhčují, odvlhčují a dezinfikují vzduch.

Související položky

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky