
Co je pylová sezóna?
Podle Světové alergologické organizace 10 až 30 % světové populace trpí pylovými alergiemi, nebo sezónní alergickou rýmou.
Aniž bychom příliš zabředávali do toho, jak k alergickým reakcím dochází, můžeme jednoduše říct, že je to stav, kdy imunitní systém těla přehnaně reaguje na zdánlivě neškodnou látku, která je známá jako alergen. Reakce způsobuje tvorbu protilátek. Ty způsobují příznaky spojené s alergiemi, nejčastěji postihující nos, krk, dutiny, plíce a pokožku. Závažnost reakce se u jednotlivků liší. Pro někoho to může být jen mírná nepříjemnost, zatímco pro druhého to může být oslabující a v některých případech i život ohrožující záležitost.
Nejčastějšími alergeny jsou pyly trav a stromů a na ně obvykle poukazujeme, když mluvíme o sezónních alergiích. Pyl je velké množství pylových zrn přenášených se mezi rostlinami vzduchem, ve vodě, na hmyzu nebo zvířatech jako součást procesu opylování při reprodukci rostlin. Jeho vrcholem je jaro a léto. Vrchol pylové sezóny je od dubna do srpna, ale změna klimatu má za následek prodloužení této sezóny.
Pokud jste náchylní k alergiím, pak je třeba brát ohled na kvalitu vzduchu nejen na jaře a v létě. Dalším velmi častým alergenem je totiž prach, nebo spíše roztoči, kteří se v domácím prachu běžně vyskytují. Tyto mikroskopické bytosti se živí kožními buňkami a příznaky alergie jsou velmi podobné příznakům senné rýmy.
Některé další běžné vzdušné alergeny, které u citlivých lidí způsobují různé příznaky, zahrnují plísně a houby, dále znečišťující látky z výfukových plynů, čisticích prostředků pro domácnost a dokonce i z látek ve stavebních materiálech a nábytku.

Jak vypadají běžné příznaky alergie?
Příznaky alergie se mohou pohybovat od slabého podráždění a mírně svědivého nosu až po neustálé kýchání, výtok z nosu a svědivé červené oči, které mohou zanechat pocit únavy a vyčerpání. Alergeny, včetně pylu, prachu, plísní a znečištění ovzduší jsou také odpovědné za zhruba 80 % případů astmatu.
Pokud vy nebo někdo kolem vás trpí alergiemi, pak chápete, jak moc mohou ovlivnit kvalitu vašeho života. Nejen kvůli fyzickým účinkům na vaše tělo, ale i kvůli psychologickým problémům. Přetrvávající příznaky alergie mohou způsobit, že budete cítit sklíčení, což může vést k tomu, že budete podráždění a pravděpodobně i frustrovaní. Můžete také zjistit, že máte méně energie, zvláště pokud alergie narušují váš spánek, což také ovlivňuje, jak se cítíte během dne. Kromě toho mohou některé léky na alergie vaše příznaky zmírnit, ale současně mohou způsobit ospalost a snížit schopnost soustředění. Alergie mohou mít významný dopad na děti i dospělé, což ovlivňuje schopnost dětí učit se a úroveň produktivity dospělých.
Co můžete udělat, abyste omezili příznaky alergie?
Pokud trpíte příznaky alergie, měli byste v první řadě navštívit lékaře, aby vám stanovil diagnózu a navrhl léčbu. Existují však věci, které můžete udělat ve svém domě a které mohou příznaky omezit a výrazně pomoci při zlepšování kvality vzduchu.
Výměna ložního prádla

Pro každého, kdo má alergii na roztoče, se doporučuje používat hypoalergenní polštáře a potahy matrací, které působí jako fyzická překážka proti roztočům. Aby byly co nejúčinnější, je také důležité prát všechny podestýlky týdně při teplotách nejméně 60 °C, abyste roztoče zničili a odstranili další alergeny, například pyl. Další bytový textil, jako jsou záclony, polštáře a přehozy, může také obsahovat prach a alergeny, proto se také musejí pravidelně prát.
Časté utírání prachu

Naše pokožka se obnovuje přibližně každé čtyři týdny. Odumřelé kožní buňky spolu s nečistotami, textilními vlákny, zvířecími chlupy, pylem, kouřem a dalšími částicemi se usazují na površích v našem domově a stávají se tím, co běžně nazýváme prachem. V tomto prachu se může dařit plísním, bakteriím a roztočům. Proto je nutné pravidelné utírání prachu, abychom je udrželi na uzdě. Nejlepší metodou pro utírání prachu je použít vlhký hadřík, aby se prach nedostal do vzduchu a poté se po náročném úklidu znovu neusadil.
Pravidelné vysávání

Koberce jsou bohužel proslulé tím, že zadržují prach a částice, takže jako u utírání prachu je třeba ze stejného důvodu pravidelně provádět i vysávání, aby se prach vyskytoval co nejméně. Je důležité použít vysavač s HEPA filtrem, který zachycuje alergeny a zabraňuje jejich opětovnému vyvržení do vzduchu. Pokud má někdo ve vaší domácnosti těžkou alergii, může být vhodné zvážit výměnu koberců za podlahu z tvrdého dřeva nebo dlažby, na kterých se prach snáze udrží pod kontrolou.
Sušení prádla uvnitř

Zřejmě to není něco, co by nás okamžitě napadlo, ale v případě zvýšeného množství pylu je nejlepší vyhnout se sušení prádla venku, kde se pyl může usadit na vašem čistém oblečení a vy si ho poté přinesete zpět domů.
Jak lze zlepšit kvalitu vzduchu, aby se zmírnily příznaky alergie?
Ačkoli pyl a mnoho dalších vzdušných alergenů může pocházet zvenčí, mohou si snadno najít cestu do našich domů. Venku vzduch pravidelně cirkuluje, ale uvnitř tomu tak není. A protože 90 % času trávíme uvnitř, musíme se zamyslet, jak zlepšit kvalitu vzduchu v našem domácím prostředí, abychom dokázali příznaky alergie zmírnit.
Lze to jednoduše zajistit dostatečným větráním, kdy otevřeme okna, abychom dovnitř pustili čerstvý vzduch. Ačkoli takto zajistíme pohyb vzduchu, přicházející vzduch může přinést pyl a znečišťující látky, a to pak situaci nezlepší.
Nejlepší metodou pro zlepšení kvality vzduchu doma je použití čističky vzduchu. Čističky vzduchu se skládají z řady filtrů, které zachycují částice různých velikostí, včetně HEPA filtru, který zajišťuje, že i ty nejmenší částice pylu, jemného prachu a spór plísní zůstanou zachyceny. Čistička vzduchu pak recirkuluje vzduch a uvolňuje čistý, čerstvý vzduch zpět do vašeho pokoje.
Ve vztahu k alergiím může být problémem také vlhkost. Pokud je vlhkost vysoká, může to zvýšit riziko plísní a plesnivění. Roztočům se navíc lépe daří při vyšších úrovních vlhkosti. Pokud je však vlhkost příliš nízká, může vaše příznaky zhoršit, protože suchost může dráždit již zanícené nosní tkáně. Odpovědí na to by mohla být čistička vzduchu s funkcí zvlhčování, která udržuje optimální vlhkost vzduchu, aby zmírnila příznaky a přitom bránila dalším alergenům, které by mohly ovlivnit kvalitu vzduchu.