Skip to main content

Technologie VRV - variabilní objem chladiva

Funkce variabilního objemu chladiva (VRV), kterou společnost Daikin vyvinula, se stala vzorem pro mnoho dalších společností. Díky této technologii si Daikin udržuje vedoucí pozici na trhu a může nadále dodávat inovativní, energeticky účinná a pohodlná řešení pro úpravu klimatu.

Kde se vzalo VRV?

Když společnost Daikin v roce 1982 představila klimatizační systém VRV, jednalo se o první použití variabilní regulace objemu chladiva na světě. Funkce variabilního toku chladiva (VRF) je technologie, která během jednoho cyklu vytápění nebo chlazení uvádí do oběhu vždy pouze minimální potřebné množství chladiva. Tento mechanismus umožňuje koncovým uživatelům individuálně regulovat několik zón klimatizace současně.

 

VRV 1982

Jaký je rozdíl mezi VRV a VRF?

VRV a VRF (= variabilní průtok chladiva) jsou dva různé výrazy označující tutéž technologii. Protože VRV je ochranná známka společnosti Daikin, ostatní společnosti, které tuto technologii používají, musejí používat zkratku VRF.

 

Jak VRV funguje?

VRV je technologie, která reguluje objem chladiva v systému tak, aby vždy přesně odpovídal konkrétním požadavkům pro danou budovu. K zajištění nastavené teploty systém využívá pouze minimální množství energie. Pokud systém v místnosti nezaznamená žádné osoby, automaticky se vypne. 

Tento jedinečný mechanismus zajišťuje dlouhodobě vyšší míru udržitelnosti. Koncoví zákazníci totiž ušetří náklady na energii a v emisích, které vycházejí ze systému, se objevuje méně uhlíku.

Systém VRV umožňuje k 1 venkovní jednotce připojit až 64 vnitřních jednotek, takže pracuje podobně jako systém multisplit. Každá vnitřní jednotka si na základě aktuální teploty v interiéru a nastavených hodnot sama určí potřebnou kapacitu.

Podle celkové poptávky všech vnitřních jednotek systém VRV určí, jak má venkovní jednotka upravit objem a teplotu chladiva. Pokud zásobuje pouze úsek potřebného chlazení nebo vytápění, ušetří kompresor řízený invertorem i nadále velké množství energie.

 

 

bg-image

VRV se neustále vyvíjí

Od doby, co jsme uvedli na trh náš první systém VRV, jsme do tohoto systému podle měnících se požadavků trhu neustále přidávali nové funkce. A stále ho vylepšujeme. Zvyšujeme například kapacitu zatížení nebo začleňujeme další technologie opětovného využití energie. Naším cílem je dosáhnout co nejvyšší úrovně komfortu, účinnosti a spolehlivosti.

 

Hlavní mezníky ve vývoji VRV

Jsme průkopníky v oblasti zařízení HVAC (topení, větrání, klimatizace). Podívejte se na nejdůležitější mezníky v historii systémů VRV.

 

1982

Začátek nové éry

Daikin vyvíjí systémy VRV: celosvětově první klimatizační systémy Multi-Split pro komerční budovy. Před příchodem systémů VRV se samostatná regulace jednotlivých zón klimatizace jevila jako velká výzva. Uvedení systémů VRV na trh výrazně změnilo očekávání a požadavky v souvislosti s klimatizačními zařízeními pro komerční budovy.

Variabilní průtok chladiva

1987

Uvedení systémů VRV na evropský trh

1990

Flexibilní venkovní jednotka

Daikin vyvíjí vodou chlazené systémy klimatizace VRV. Tato jednotka je ideální alternativou, když nelze kvůli délce potrubí chladiva použít vzduchem chlazené jednotky VRV.

Flexibilní venkovní jednotka

1990

To nejlepší pro pohodlí

Díky technologii zpětného získávání tepla umožňuje systém VRV zajistit vytápění i chlazení současně pomocí jediné venkovní jednotky. Daikin své technologie dále vylepšuje, aby splňovaly požadavky zákazníků z celého světa

1999

Rychlý a snadný proces výměny

Daikin vyvíjí výměnné technologie, díky kterým se zjednodušuje proces instalace VRV. Technici mohou vyměnit pouze vnitřní a venkovní jednotky, zatímco jiné součásti (například potrubí) lze znovu použít.

Chladný vzduch i v extrémně horkých oblastech

Protože se Daikin více zaměřil na Střední východ, přizpůsobuje systémy VRV tak, aby lépe odpovídaly klimatickým oblastem, ve kterých se teploty vyšplhají na 50 °C a výše.

 

2004

Řada VRV S rozšiřuje sortiment produktů, aby zahrnoval i sektor menších komerčních prostor

2007

Teplo i v extrémně chladných oblastech

Společnost Daikin vyvinula vysoce efektivní tepelné čerpadlo pro VRV klimatizace. Tento systém je zkonstruován pro oblasti, ve kterých teploty klesají až k −25 °C.

 

2015

Na trh je uvedena řada produktů VRV IV i – to je celosvětová premiéra „neviditelných“ VRV venkovních jednotek

Společnosti Daikin se podařilo prosadit jedinečný přístup ke klimatizaci. V současné době se tento typ jednotek stal jedním ze dvou typů klimatizačních systémů na světě (s potrubím a bez něj). Tento nový standard se začal rozšiřovat po světě. A společnost Daikin je připravena pokračovat ve své průkopnické činnosti na poli klimatizace.

2019

Na trh je uvedena řada VRV IV+

Tato plně optimalizovaná řada pro celoroční účinnost je vyvinuta s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. U nejprodávanějších vnitřních jednotek řady VRV byla naměřena nejvyšší možná celoroční účinnost. Tato řada zůstává stále špičkou mezi technologiemi VRF.

 

2020

Uvedení řady VRV 5 S

Společnost Daikin představuje zcela přepracovanou jednotku pro chladivo R-32, která přináší mimo jiné snazší manipulaci a flexibilnější montáž než kdy dříve.

 

2022 Zpětné získávání tepla VRV 5

Vyvinuto na podporu dekarbonizace komerčních budov.

Více o našem sortimentu a technologiích

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky