Skip to main content

Cementárna Holcim

Dotternhausen, Německo

Výroba cementu spotřebovává velké množství energie, protože probíhá při vysokých teplotách. Německá cementárna Holcim se rozhodla dosáhnout co nejvyšší energetické účinnost a zároveň být šetrná k životnímu prostředí. Zvolila proto chladicí jednotky Daikin, které jsou vybaveny těmi nejmodernějšími technologiemi.

bg-image

Hlavní prioritou projektu v cementárně Holcim v německém Dotternhausenu byl minimální dopad na životní prostředí a místní obyvatelstvo. Protože produkce cementu probíhá při vysokých teplotách, spotřebuje se značné množství energie. 


Aby naše řešení dosáhlo energetické účinnosti i ambiciózních cílů v oblasti životního prostředí, využívá tu nejmodernější technologii. Chladicí jednotka Daikin, kterou jsme do cementárny dodali, je vybavená špičkovými technologiemi a zajišťuje vysokou energetickou účinnost a nízké náklady na energii.

„Chladicí jednotka Daikin nám v cementárně Dotternhausen pomáhá dosáhnout všech cílů v oblasti životního prostředí a energetické účinnosti, které si společnost Holcim Süddeutschland GmbH stanovila. Mezi tyto cíle patří snížení škodlivých emisí, zejména emisí CO2, zachování přírodních zdrojů a zvyšování energetické účinnosti.“

- Stephen Mocker, Holcim (Süddeutschland) GmbH

Instalace chladicí jednotky Daikin

Společnost Holcim již mnoho let využívá technologii Daikin ve svých serverových a transformátorových místnostech. V roce 2016 začala firma používat také naši chladicí jednotku. Jednotka slouží k neutralizaci tepla, které se v cementárně vytváří v pohonech, ložiscích a v hydraulickém okruhu při broušení, a také k chlazení kompresorů v centrální stanici stlačeného vzduchu. Jelikož se materiál v rotační peci předehřívá na teplotu 1400 °C, kladou tyto aplikace vysoké nároky na výkon a spolehlivost jednotky. 

Instalace chladicí jednotky probíhala za náročných podmínek. Technici měli pouze tři hodiny na její začlenění. Při delší odstávce by se totiž vzduchové kompresory přehřívaly a vypínaly – bez stlačeného vzduchu by cementárna nemohla fungovat a její provoz by musel být zastaven. Řešení plug-and-play nám umožnilo splnit všechny náročné požadavky. Systémy jsme dodali předem připravené k instalaci a provozu.

Instalace

Snížení dopadu na životní prostředí

bg-image

Cement jako pojivo pro beton je součástí všech staveb od silnic až po továrny, kanceláře a obytné budovy. Holcim se zaměřuje na výrobu cementu a pojiva z vypálené naftonosné břidlice – tento výrobní proces snižuje emise CO2. Výroba slínku (produktu, který vzniká při výrobě cementu) spotřebovává velké množství energie. Je to způsobeno vysokými teplotami, které jsou potřebné k pálení vápence. To z hlediska spotřeby energie ztěžuje optimalizaci výrobního procesu.

Společnost Holcim se však snaží o splnění své ekologické odpovědnosti. Za svou nejvyšší prioritu stanovila používání energeticky účinných systémů. Své stávající systémy cíleně vylepšuje, přičemž se zaměřuje na zvýšení účinnosti nových investic. Například investice do chladicích jednotek Daikin, které zaručují vynikající výkon a zároveň minimalizují spotřebu energie.

Více informací

Podívejte se na naše další projekty

 • Providing cooling for the High-Luminosity LHC project at CERN

  Daikin recently supplied 8 water-cooled chiller units to CERN to provide cooling for the High-Luminosity LHC (Large Hadron Collider) project. The High-Luminosity LHC project aims to boost the performance of the LHC to increase the potential for discoveries after 2029. The goal of the project is to increase the integrated luminosity by a factor of 10 beyond the LHC’s design value. That will allow the gathering of a higher quantity of data and observations of rare processes as the increase in luminosity will make the LHC more powerful.
 • UAE Police

  Providing a cooling solution for an office building in the UAE

  Daikin recently supplied four chillers for the Headquarters of the Emirates police force, in the UAE. The chillers will be used to provide cooling through air handling units through the large building and ensure the maximum level of comfort for occupants.
 • Hotel in Las Arenas, Valencia

  Las Arenas

  When it came to upgrading existing VRV systems to reduce maintenance costs and further improve comfort control, choosing a replacement solution with lower CO2 footprint was top of the agenda.
 • Hotel in Las Arenas, Valencia

  VRV 5 decarbonises Lincoln University

  The University of Lincoln is setting new standards in sustainable building management with the installation of a new R32-based VRV5 Heat Recovery heat pump, underlining the university’s commitment to environmental improvement and a significant move towards its net zero targets.
 • Hotel in Las Arenas, Valencia

  Supplying a temperature control solution for a railway control system

  Daikin has recently supplied a total solution to maintain temperature in the train switching system control room of a French intercity high-speed rail service.
 • Hotel in Las Arenas, Valencia

  Supplying a complete HVAC system for an office building

  Daikin has recently supplied a complete solution for an office building of a Dutch company in the flower import/export business.
 • Heilig Hart Leuven

  Maximizing Uptime and Energy Saving by Using Remote Monitoring ​at Heilig Hart Regional Hospital

  Heilig Hart Regional Hospital purchased Daikin air-cooled chillers since 2020. The units are positioned on the roof of its central building, for cooling the hospital and its critical equipment. These chillers are covered with a service contract, of which one chiller has an all-inclusive extended warranty contract.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky