Skip to main content

Opravdu ztrácí v dnešní době chladivo R-32 na významu?

Vzhledem k tomu, že jsou dnešním světě nepravdivé informace velmi časté a navíc se v průběhu času i snadno zafixují v myslích lidí, přinášíme sérii článků ODPOVĚDI NA MÝTY, které tyto mýty boří a vnášejí do našeho odvětví opravdovou hodnotu, neboť pomáhají lidem dělat informovaná rozhodnutí při práci na projektech vytápění, větrání a klimatizace (HVAC).

Chladiva s nízkým GWP

S tím, jak se zpřísňují předpisy týkající se F-plynů, se stále větší pozornosti dostává chladivům s nízkým GWP (potenciálem globálního oteplování).

Trendem na aplikovaném trhu je prosazování směsí R-32 jako ekologicky udržitelnějších a vhodnějších alternativ k čistému R-32. Chladivo R-32 jako by v tomto odvětví ztrácelo na významu.

Ačkoli je třeba podporovat rozmanitost výběru chladiva v odvětví, výše uvedená myšlenka se opírá o zavádějící marketingová tvrzení, která našemu odvětví neprospívají.

Více informací o filozofii společnosti Daikin k chladivům naleznete zde.

Přestože čisté chladivo R-32 má o něco vyšší GWP než jeho směsi, jeho použití není z regulačního hlediska nijak omezeno. To platí jak pro aplikovaný (komerční a průmyslová klimatizace), tak i pro rezidenční sektor. To znamená, že jak čisté chladivo R-32, tak jeho směsi plně vyhovují současným předpisům.

Proč jsou tedy směsi R-32 propagovány jako udržitelnější varianta? A jsou směsi R-32 udržitelnější? Abychom na tyto otázky odpověděli, podívejme se blíže na R-32 a jeho udržitelnost a zjistěme, zda by R-32 mohl být součástí cirkulární ekonomiky chladiv.

Složení chladiva R-32

Ačkoli směsi chladiva R-32 a čisté chladivo R-32 lze použít ve stejném portfoliu výrobků, jsou velmi odlišné, zejména pokud vezmeme v úvahu vlastnosti každého z nich z hlediska jeho složení.

Směsi R-32 jsou propagovány jako udržitelnější, protože mají nižší dopad na globální oteplování (GWP). Zde se však zohledňuje pouze úroveň GWP a ignoruje se skutečnost, že chladivo R-32 může být součástí cirkulární ekonomiky chladiv.

Jako čisté a jednosložkové chladivo má R-32 všechny vlastnosti potřebné k tomu, aby mohlo být snadno odčerpáno, recyklováno nebo regenerováno, aby mohlo vstoupit na trh s regenerovanými chladivy a být znovu použito.

Dostupnost R-32

Větší dostupnost chladiva R-32 na trhu ve srovnání s hůře dostupnými alternativami, jako jsou směsi R-32, činí z R-32 vhodnou volbu pro regeneraci, která má smysl pouze u široce používaných a ve velké míře dostupných chladiv. Podle statistik společnosti Eurovent se R-32 na trhu skutečně stal standardem, neboť je zde instalováno pětkrát více chladicích zařízení a tepelných čerpadel s R-32 v porovnání s technologiemi aplikovaných směsí R-32. Vezmeme-li v úvahu rezidenční instalace, je význam chladiva R-32 ještě zřejmější.

Možnost regenerace chladiva R-32 eliminuje dopad jeho likvidace na životní prostředí, což vede k novému scénáři, kdy je chladivo R-32 považováno za stejně šetrné k životnímu prostředí jako jakákoli jiná alternativa.

Závěr

Jak jsme si vysvětlili, není správné prohlašovat, že chladivo R-32 ztrácí v dnešním prostředí chladiv na významu. I když je R-32 stejně udržitelné jako směsi R-32, skutečnost, že jej lze recyklovat nebo regenerovat, zvyšuje jeho šetrnost k životnímu prostředí.

Hledáte další informace o chladivu R-32? Kontaktujte nás a přihlaste se k odběru našeho zpravodaje.

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky