Skip to main content

Náhrada starého systému R-22

První instalace systému Daikin VRV 5 S s chladivem R-32 v Německu u společnosti Abele Optik.

Able Optik s modulem VRV 5 S

Pobočka společnosti Abele Optik na Kaiserstraße v Lampertheimu mezi Mannheimem a Wormsem je jedním z prvních provozovatelů nového systému Daikin VRV 5 S s chladivem R-32 s nižším GWP v Německu. Pokročilý systém Daikin VRV 5 se vyznačuje nejen diskrétním a prostorově úsporným designem, ale také začleněním technologií integrovaných ve výrobním závodě, které podporují vysokou flexibilitu při klimatizování prostor o rozloze větší než 10 m2.

Společnost Abele Optik, která je jednou z největších optik v Německu se 76 pobočkami po celé zemi, spolupracuje se společností Daikin již řadu let. V rámci své modernizace plánuje vybavit všechny pobočky, kde to bude možné, systémem Daikin VRV 5.

Tým společnosti Abele Optik v pobočce Lampertheim radí svým zákazníkům ve všech aspektech „dobrého vidění“ již od roku 1997. Odborný personál věnuje zákazníkům čas, aby jim poradil, ať už diskutují o dioptrických či slunečních brýlích nebo kontaktních čočkách. Inovativní technologie tepelného čerpadla zajišťuje příjemné vnitřní klima, díky němuž se zákazníci při návštěvě pobočky cítí komfortně. Prodejna se nachází ve staré budově z poválečného období. Prodejní plocha zaujímá rozlohu přibližně 200 m2 a dále je její součástí také sociální zázemí pro personál a dílna.

Inovativní technologie tepelného čerpadla po modernizaci

Interiér Abele optik

Starý klimatizační systém se skládal ze dvou 6 kW single-split systémů Daikin se stropními kazetami z roku 1998. Závada na starém systému byla ideální příležitostí k jeho modernizaci, vysvětluje Nicolas Abele-Schraut, jednatel a majitel sítě optik.

„Vzhledem k tomu, že v blízké budoucnosti chceme naše pobočky renovovat a modernizovat, bylo pro nás důležité vsadit na udržitelnou a ekologickou klimatizační techniku,“ vysvětluje Klaus Treutlein, který je ve společnosti Abele Optik zodpovědný za design interiérů.

„Zaprvé je pro nás v tomto směru kriticky důležitá vysoce zvýšená účinnost, zadruhé by nasazená technologie měla bezproblémově ladit s naším novým designovým konceptem prodejny.“

Pomocí udržitelné technologie klimatizace se chce společnost Abele Optik zbavit závislosti na fosilních palivech. Důležité je také to, aby bylo možné systém rozšířit v souladu s nadcházejícím programem renovace. Vzhledem k tomu, že se pobočka nachází ve vnitřním městě, je klíčové udržet nízkou hladinu hluku.

V neposlední řadě společnost Abele Optik očekává vysokou provozní spolehlivost, na kterou si za mnoho let spolupráce se společností Daikin a firmou Kälte- und Klimatechnik Groß GmbH z Rödelsee u Würzburgu zvykla. Společnost Groß již více než 20 let zajišťuje servis všech poboček Abele Optik po celém Německu.

Výměna tepelných čerpadel R-22

Stejně jako v případě společnosti Abele Optik, většina stávajících systémů starších 20 let stále používá chladivo R-22. Vzhledem k jeho škodlivému vlivu na ozonovou vrstvu již není používání chladiva R-22 u nových zařízení povoleno. Od roku 2015 jsou podle právních předpisů EU zakázány také opravy chladicího okruhu nebo doplňování chladiva. Chcete-li se vyhnout neplánovaným odstávkám systému, je nejlepší cestou jeho aktivní výměna, která zároveň sníží vaše účty za energii o více než 50 %!

První v Německu pro systém Daikin VRV 5 s chladivem R-32

Dalším důležitým faktorem, který podpořil volbu systému VRV 5, byla jeho kompaktní konstrukce, protože venkovní jednotka musela být z prostorových důvodů instalována na střeše prodejny. Aby jednotka nevystupovala do celoplošného okna o patro výše, byla její maximální výška omezena na jeden metr. Bylo rozhodnuto o instalaci nové kompaktní venkovní jednotky Daikin Mini VRV R-32 (v x š x h: 870 x 1 100 x 460 mm) v kombinaci se dvěma jednotkami do podhledu Daikin s kruhovým výdechem, které budou sloužit pro prodejní plochu.

Jednotka VRV 5 se používá jako jednozdrojový systém vytápění a klimatizování prodejních prostor. Společnost Abele Optik v Lampertheimu byla v listopadu 2020 prvním zákazníkem v Německu, který přivítal instalaci nového systému VRV 5. Nový systém má v současné době výkon necelých 13 kW, ale během renovace bude dále modernizován. Nový systém VRV 5 S, který poskytuje srovnatelný výkon, nabízí snížení hladiny akustického tlaku a zvýšení účinnosti až o 12 % ve srovnání s podobnými systémy R-410A, které jsou v současnosti k dispozici – a o 50 % vyšší než předchozí systém R-22.

Spolehlivost díky technologii Shîrudo

Díky technologii Shîrudo jsou všechna potřebná opatření pro chladivo R-32 A2L integrována již z výroby, což umožňuje flexibilně dodávat klimatizace do menších prostor bez nutnosti dalších zásahů přímo na místě instalace.

Tato opatření zahrnují čidla úniku instalovaná do vnitřních jednotek, která v případě nepravděpodobného úniku chladiva únik okamžitě odhalí. Dálkový ovladač Madoka pak okamžitě spustí vizuální a zvukový alarm, který varuje všechny osoby přítomné v oblasti, a zahájí automatické odčerpávání chladiva, aby bylo bezpečně zadrženo. Provoz systému lze obnovit až po odstranění úniku odborným personálem.

Tato bezpečnostní opatření, která jsou v souladu s normou IEC 60335-2-40 (6. vydání), podporují vysokou úroveň flexibility pro prostory, kde se používá klimatizace s chladivem R-32. Při typické instalaci s 6,4 kg chladiva lze pomocí systému VRV 5 klimatizovat prostory o rozloze pouhých 10 m². Bez těchto výrobcem integrovaných opatření by minimální velikost místnosti byla 26,5 m²! Společnost Daikin má tedy jedinečnou nabídku pro své zákazníky s menšími komerčními prostory, kteří chtějí komplexní balíček bez nutnosti péče.

Chladivo s nižším GWP a nižšími emisemi CO₂

Systém VRV 5 od společnosti Daikin, který byl speciálně vyvinut pro použití chladiva R-32, se vyznačuje spolehlivou technologií a ekologickou udržitelností. Chladivo R-32 má potenciál globálního oteplování (GWP) 675 s potenciálem skleníkového efektu, což je o 68 % méně než u komerčně dostupného chladiva R-410A s jeho GWP 2 088. Dalšími ekologickými výhodami chladiva R-32 je, že podporuje 10% snížení náplně chladiva a jako s čistým chladivem s ním lze bez problémů manipulovat a recyklovat jej.

Navíc je o 12 % účinnější ve srovnání s předchozí generací, čímž snižuje nepřímé emise CO2.

Systém VRV 5 společnosti Daikin plně splňuje očekávání společnosti Abele Optik ohledně udržitelného, perspektivního a účinného řešení klimatizace. Touto řadou společnost Daikin rovněž potvrzuje své poslání vytvářet udržitelnou budoucnost snižováním dopadu spotřeby energie a chladiv systému na životní prostředí.

Zákazníci si mohou vybrat udržitelné řešení z celé řady komerčních výrobků Daikin, a to buď výběrem výrobků s chladivem R-32 s nižším GWP, nebo výběrem výrobků „L∞P by Daikin“, které podporují program cirkulární ekonomiky společnosti Daikin pro chladiva tím, že v nových jednotkách používají regenerované chladivo.

Více informací naleznete na https://www.daikin.eu/vrv5

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky