Skip to main content

Dodávka chlazení pro projekt High-Luminosity LHC v CERNu

Meyrin, Švýcarsko

Společnost Daikin nedávno dodala 8 vodou chlazených chladicích jednotek do CERNu, aby zajistila chlazení pro projekt High-Luminosity LHC (velký hadronový urychlovač s vysokou luminozitou).

Cílem projektu High-Luminosity LHC je zvýšit výkon současného velkého hadronového urychlovače, a zvýšit tak potenciál objevů po roce 2029. Cílem projektu je zvýšit integrovanou luminozitu desetinásobně nad projektovanou hodnotu LHC. To umožní shromáždit větší množství dat a pozorovat vzácné procesy, protože díky zvýšení luminozity bude LHC výkonnější.

Instalované produkty

4x EWWH-VZ

4x EWWS-J

Celkový chladicí výkon: 3,8 MW

O projektu

Velký hadronový urychlovač (LHC) je nejvýkonnějším urychlovačem částic, jaký byl kdy postaven. Urychlovač je umístěn v tunelu v průměru 100 metrů pod zemí v Evropské laboratoři pro fyziku částic CERN na francouzsko-švýcarských hranicích nedaleko Ženevy ve Švýcarsku. Kruhový urychlovač dlouhý 27 km slouží k urychlování svazků částic, a tím i k jejich mnohonásobnému zvýšení energie před vzájemnou srážkou. Tento proces poskytuje fyzikům informace o tom, jak částice interagují, a umožňuje nahlédnout do základních přírodních zákonů.

Pro zvýšení výkonu urychlovače bude zvýšena jeho luminozita. Luminozita je důležitým ukazatelem výkonu urychlovače. Je úměrná počtu srážek, ke kterým dojde za určitý čas, a umožňuje vědcům shromáždit více dat.

Více informací o projektu

Větší výkon znamená více dat, ale znamená to také více tepla, které je třeba odvádět, aby byla zajištěna spolehlivost zařízení používaných při experimentech.

K tomu slouží dodané vodou chlazené jednotky s invertorem a šroubovým kompresorem. Tyto jednotky zajišťují chlazení a odvod tepla generovaného zvýšenou luminozitou velkého hadronového urychlovače.

Kromě výkonného chlazení a přesnosti z hlediska regulace teploty projekt také vyžadoval:

  • absolutní spolehlivost;
  • energeticky účinná řešení, zejména vzhledem k nárůstu cen energií, kterému svět v současnosti čelí, a
  • soulad s předpisy a cíli udržitelnosti životního prostředí.

O řešení dodaném společností Daikin

Všechny tyto požadavky splňovaly vodou chlazené šroubové jednotky Daikin s chladivy s nízkým potenciálem globálního oteplování. Jednotky řady Daikin VZ a Daikin J dokonale splňovaly potřeby CERNu díky technologii jednoho šroubového kompresoru vlastní konstrukce společnosti Daikin, která zaručuje mimořádně vysokou úroveň účinnosti.

Kromě energetické účinnosti bylo hledisko dopadu na životní prostředí řešeno použitím jednotek s chladivem HFO R-1234ze a R-513A, obě s nízkými hodnotami potenciálu globálního oteplování.

Nově přepracovaný jednošroubový kompresor Daikin vyniká nadstandardním výkonem při současně kompaktních rozměrech. Toho je dosaženo díky novému profilu šroubu, který umožňuje dokonalou optimalizaci kompresoru pro provoz s chladivy s nízkým GWP.

Jednošroubový kompresor také pomohl zvýšit spolehlivost systému HVAC.

Společnost Daikin má za sebou historii vedoucího postavení v oblasti jednošroubových kompresorových chladicích jednotek které byly za posledních 20 let instalovány po celém světě.

Šroubový kompresor Daikin je dobře známý svou účinností. Na rozdíl od standardních šroubových kompresorů využívá jeden hlavní šroub, který zabírá s dvojitými hvězdicovými rotory, aby se vytvořil objemově přizpůsobený kompresní cyklus. Díky hlavnímu rotoru vyváženému v radiálním i axiálním směru má ložisko kompresoru mimořádně vysokou spolehlivost. Proto může být jeho životnost výrazně delší než u jiných šroubových kompresorů. Kromě toho má pouze tři pohyblivé části, což minimalizuje možnost poruchy a také snižuje provozní náklady.

Více informací

Naše další případy

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky