Skip to main content

Dekarbonizace Lincolnovy unvierzity s VRV 5

Lincolnova univerzita, Velká Británie

Dekarbonizace budov: Univerzita přechází na technologii VRV5, která zajistí moderní a komfortní vytápění, větrání a klimatizaci

 

Lincolnova univerzita nastavuje nové standardy v oblasti udržitelného řízení budov instalací nového systému VRV5 se zpětným získáváním tepla využívajícího chladivo R32 od společnosti Daikin v budově One Campus Way, která se nachází v administrativním a servisním komplexu ve studentském kampusu.

Nový systém v sobě spojuje nejen vyšší komfort a účinnost, ale také podtrhuje závazek univerzity ke zlepšování životního prostředí a je významným krokem k dosažení jejích cílů k emisní neutralitě.

Systém VRV5 společnosti Daikin je významným krokem k dekarbonizaci odvětví HVAC, neboť spojuje technická vylepšení s chladivem s výrazně sníženým GWP. V porovnání se současným tržním standardem VRF založeným na chladivu R410A snižuje chladivo R32 GWP o 71 %, je snadněji recyklovatelné a znovu použitelné – a používá menší průměry potrubí.

Technický manažer univerzity Jason Devlin, sám zkušený inženýr v oblasti chlazení a vytápění, říká: „Nechtěl jsem zajistit modernizaci budovy pouze jednoduchým nahrazením jiným systémem s R410A."

 

 

 

Rychlá instalace

Nový systém instalovala během tří týdnů v průběhu letních prázdnin společnost Airco Refrigeration and Air Conditioning, celostátní specialista z Hullu a partner Daikin D1+.

V budově sídlí tři administrativní oddělení – jedno v přízemí a dvě v patře – většinou v otevřených kancelářích, ale s několika oddělenými místnostmi.

 

Flexibilní, energeticky účinný komfort

Celková zátěž 33,5 kW je obsluhována prostřednictvím jednoho venkovního systému, který se skládá z primární jednotky o výkonu 8 HP a sekundární jednotky o výkonu 5 HP. Toto uspořádání přináší úspornější provozní náklady, protože sekundární jednotka běží pouze v době špičkové potřeby chlazení nebo vytápění a zároveň umožňuje nepřetržité vytápění během odmrazování, což maximalizuje komfort za všech okolností.

bg-image

„Někteří studenti mohou mít obavy z klimatických změn, takže je pro nás jako pro oddělení nemovitostí důležité ukázat, že nám záleží na životním prostředí a že instalujeme energeticky nejúčinnější zařízení, jaké můžeme získat.“

Jason Devlin, technický manažer, Lincolnova univerzita

Požadavky na projekt

Klimatizace
Vzduchová clona
Čištění vzduchu
Ovládání
Vytápění
Teplá voda
Chlazení
Větrání

Rok instalace

2023

Instalované systémy

  • VRV5
  • Kazetové jednotky s plochými dekoračními panely
  • Kazetové jednotky s kruhovým výdechem
  • i-Touch Manager
  • Zpětné získávání tepla VAM
  • Řídicí jednotky Madoka

Otevřené kancelářské prostory jsou obsluhovány kazetovými jednotkami s kruhovým výdechem o čtyřech výkonech, jejichž velikost odpovídá velikosti místnosti a obsazenosti. Dvě menší kanceláře mají rovněž kazetové jednotky s plochými panely, zatímco zasedací místnost a další malá kancelář mají nástěnné jednotky. Vnitřní jednotky jsou speciálně navrženy pro chladivo R32 a zajišťují nízkou hlučnost a maximální účinnost.

Centrální řízení

Vnitřní jednotky jsou individuálně ovládány kabelovými ovladači Daikin Madoka. Celkové řízení systému je zajištěno prostřednictvím systému Daikin mini BMS, který se skládá z inteligentního dotykového manažeru Daikin a brány BACnet.

Klid v duši

Kromě udržitelného chladiva R32 jsou systémy Daikin VRV5 vybaveny také technologií Shîrudo, která zajišťuje bezpečný provoz chladiv. BS boxy, které umožňují třítrubkovému systému DX zajišťovat vytápění a chlazení různých větví současně, byly speciálně navrženy pro chladivo R32 a mají z výroby předinstalované automatické uzavírací ventily pro každou větev, aby bylo možné zabránit přípdné ztrátě chladiva, což poskytuje všem zúčastněným stranám úplný klid v duši.

Byli jsme dotázáni na možnosti použití udržitelnějšího systému R32. Naše odpověď zněla: „Daikin to dokáže.“ - Rob Murray, Airco

Jason Devlin říká, že zaměstnanci jsou s novým systémem spokojeni. „Předpokládám, že si rozdílu ani nevšimnou. Máme vlastní zásady tepelného komfortu: topit do 20˚C, chladit do 23˚C, takže pro ně zůstalo vše při starém. Nebyly žádné stížnosti a nový systém je navíc mnohem tišší. Všichni jsou spokojeni, protože jsme vedle VRV namontovali také větrací jednotky VAM s rekuperací tepla, takže máme i přívod a odvod vzduchu, a celý systém je tak všestranně lepší.“

Jednotky VAM mají výkon 350 m3/h a hlučnost pouhých 51 dB. Aspekt rekuperace tepla u systémů VRV a VAM zlepšuje celkový výkon a snižuje provozní náklady tím, že využívá odpadní energii k temperování chladiva na vstupu a proudu vzduchu.

Plánování

VRV5 pracuje s chladivem R32 s nízkým GWP, které lze recyklovat a znovu použít. Snížené požadavky na potrubí zajišťují rychlou a snadnou instalaci.

Obecná budova

Kabelové ovladače Daikin Madoka umožňují nezávislé řízení klimatu podle preferencí uživatele a v souladu s využitím prostoru.

Komplex budov

Moderní kazetová jednotka s kruhovým výdechem se snímacími technologiemi a technologiemi pro řízení proudění vzduchu dosáhne do každého koutu kanceláře a poskytuje vyšší komfort a účinnost.

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky