Skip to main content

Ohřívání vody v bazénu pomocí rekuperace tepla

Cuxhaven, Německo

Energeticky účinná klimatizační technika v plážovém hotelu Strandhotelu Duhnen

Vyhlášený Strandhotel Duhnen v letovisku Cuxhaven u Severního moře poskytuje ubytování hostům již 125 let. Hotel nacházející se přímo v národním parku Wattenmeer a přilehlý Aparthotel Kamp s plně vybavenými prázdninovými apartmány dnes nabízejí veškeré vybavení prázdninového hotelu v rodinné atmosféře. Vedení hotelu přitom myslí nejen na blaho svých hostů, ale také na životní prostředí. Nejmodernější klimatizační technologie Daikin a technologicky i behaviorálně optimalizované řízení spotřeby energie zajišťují nejen pohodlí hostů ve všech hotelových prostorách. Integrovaná rekuperace tepla také šetří značné množství energie a ohřívá vodu v hotelovém bazénu.

Venkovní část hotelu Strandhotel Duhnen

Vyhlášený Strandhotel Duhnen v severomořském letovisku Cuxhaven využívá k ohřevu hotelového bazénu rekuperaci tepla. © Daikin

Rodinný Strandhotel Duhnen na kilometr dlouhé pláži Severního moře v Cuxhavenu nabízí veškeré vybavení moderního 4**** hotelu v 67 prostorných jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, šesti junior suite, dvou sky suite s osobním wellness a 19 rekreačních apartmánech. Zpestření a uvolněnou pohodu hostům tohoto rekreačního a wellness hotelu poskytuje prostorné wellness centrum s bazénem, restaurace s nabídkou regionálních specialit či koktejlový bar.

Energeticky účinná klimatizační technika od jediného dodavatele

Majitelé hotelu využili delšího období lockdownu spojeného s pandemií covidu, kdy musel být provoz hotelu přerušen, k rekonstrukci a modernizaci. Rozhodli se modernizovat klimatizační zařízení jak v pokojích, tak ve veřejných prostorách v prvním patře části budovy z roku 1976, kde se nachází recepce, hotelová hala, snídaňová místnost, restaurace „Four Seasons“, bar a sál „Düne“ určený pro pořádání akcí. Stejně jako v minulosti společnost vsadila na řešení od společnosti Daikin.

Pokoj vybavený vnitřní jednotkou Daikin
Pokoj vybavený vnitřní jednotkou Daikin

Zaručeně příjemné klima. Od nynějška mohou hosté během svého pobytu v hotelu Strandhotel využívat v pokojích nejmodernější klimatizační technologie. © Daikin

„Náš hotel si velmi zakládá na kvalitě a poměr cena/výkon pro nás musí být správný. Protože jsme byli se systémy Daikin doposud velmi spokojeni, jiná koncepce pro nás nepřipadala v úvahu. Vysoký standard, dobrá pověst a široká distribuce společnosti Daikin nám dodávají potřebnou důvěru ve spolehlivost technologie,“ vysvětluje Kristian Kamp, jednatel společnosti Strandhotel Duhnen, a dodává: „Při modernizaci klimatizační techniky jsme se zaměřili na energetickou účinnost. To proto, že náš hotel byl již v minulosti oceněn zlatou medailí „DEHOGA Umweltchecks“ za udržitelný a ekologicky uvědomělý koncept podnikání. V rámci iniciativy „Green Travel“ je náš hotel doporučován zájemcům se „zeleným palcem“.“ Aby bylo zajištěno, že tyto požadavky na novou klimatizační techniku budou splněny, přizval pan Kamp k projektu mistra chladicí techniky Leifa-Arne Tegta ze společnosti Fritz Kälte-Technik a Pascala Sansena, technického konzultanta společnosti Daikin Airconditioning Germany GmbH.

„Velmi mě potěšilo, že se ke mně Kristian Kamp a Leif-Arne Tegt připojili, abychom společně dokončili tento stavební projekt. Naším cílem ve společnosti Daikin je co nejlépe vyhovět požadavkům odborných společností a zákazníků – zejména pokud jde o témata snižování emisí CO2 a zvyšování energetické účinnosti. Nebojíme se používat složité technologie a postavit se složitým výzvám, abychom celý systém naplánovali a implementovali co nejlépe. Pro mě osobně je společné hledání efektivních řešení vždy vzrušujícím zážitkem,“ vysvětluje Pascal Sansen.

Projekt byl prováděn ve dvou etapách. Po prvním lockdownu v roce 2020 se zaměřil na modernizaci a vybavení pokojů moderní klimatizací. Druhým krokem bylo zlepšení klimatického komfortu ve veřejně přístupných prostorách pro hosty v prvním patře. V porovnání s předchozím systémem zde bylo nutné provést některé optimalizace řízení a toku. Hlavním důvodem rozhodnutí o modernizaci a přechodu na tepelné čerpadlo Daikin voda-vzduch s rekuperací tepla však byla možnost využití odpadního tepla, které vzniká při ohřevu vody v hotelovém bazénu a systému teplé užitkové vody.

Informační box

Typ nemovitosti4**** hotel s apartmánovým domem
Vybavení hotelu75 hotelových pokojů, 19 rekreačních apartmánů, lázeňské a wellness centrum/plavecký bazén, restaurace, bar, hotelová hala, snídaňová místnost, bistro
Rok výstavbySoučástí budovy z roku 1976 je hotelová hala, restaurace, funkční místnost, bar, snídaňová místnost a recepce o celkové rozloze přibližně 450 m2. V roce 2021 prošel hotel modernizací.
Technické vybavení

Nové vybavení ve veřejném prostoru:

  • 1 vodou chlazený rekuperační systém VRV IV+ (RWEYQ22T9) s chladicím výkonem 61,5 kW a tepelným výkonem cca 74 kW.

  • 10 stropních kazetových vnitřních jednotek (1x FXZQ 32; 5x FXZQ 40; 1x FXZQ 50; 3x FXFQ 50)

  • Větrací systém v jídelně: Dodatečná instalace komunikačního boxu EKEQMCBA a sady expanzního ventilu EKEXV100

Nové vybavení pokojů pro hosty:

  • 3 kompaktní venkovní jednotky Mini-VRV (RXYSQ) ve 2 velikostech s výkonem 5 a 8 HP.

  • celkem 46 vnitřních jednotek FXAQ15 a FXAQ20 pro snadnou modernizaci

  • Rozhraní KNX (KlicDI.VRV) pro ovládání prostřednictvím systému automatizace budovy

Jednotky s invertorem:

  • 2 vnitřní jednotky Daikin FDXS50 v apartmánech Sky (2016)

  • Multisplitová venkovní jednotka 3MXS80

  • Sky-Air simultánní split RZQG71 se 2 stropními kazetami FCQG35 (2016)

Modernizovaná klimatizace

Strandhotel Duhnen byl během 125 let své existence opakovaně přestavován. Dnes se hotel skládá ze tří různých komplexů budov, které byly postaveny, rozšířeny a opakovaně modernizovány v několika stavebních etapách. Rodinná pohoda a klasická atmosféra hotelu zůstaly vždy zachovány – i během současné modernizace.

Hotelová hala, zasedací místnost a restaurace byly dříve klimatizovány třemi multi-split systémy Daikin 4MKS90D, každý se dvěma vnitřními jednotkami FCQ60B a jednou vnitřní jednotkou FCQ35B, které byly vyrobeny v roce 2005. Snídaňová místnost byla dříve chlazena kondenzační jednotkou jiného výrobce, přičemž klimatizační systém větrání místnosti byl trvale v provozu s částečným zatížením. Kromě toho všechny systémy v minulosti vypouštěly do venkovního vzduchu nevyužité teplo. To se nyní mělo změnit.

Tepelné čerpadlo orientované na budoucnost s rekuperací tepla

Aby bylo možné hostům poskytnout dokonalý komfort a zároveň optimalizovat náklady a zajistit bezproblémový provoz a plnou kontrolu nad použitou technologií, chtěli majitelé hotelu moderní, energeticky účinný a tichý systém s kvalitním řemeslným zpracováním, který by eliminoval nedostatky stárnoucího zařízení.

Společnost Fritz Kälte-Technik, která se již řadu let stará o klimatizaci v hotelu Strandhotel Duhnen, se zapojila do procesu plánování již v rané fázi a ve spolupráci s Pascalem Sansenem ze společnosti Daikin, odborníkem na energetickou účinnost Stephanem Goedekem, který v hotelu pracuje od roku 2014, a technikem starajícím se o vytápění hotelu Andreasem Kratzmannem ze společnosti G. Kratzmann GmbH navrhla celkový systém sestávající z inovativních řešení klimatizace výhradně od společnosti Daikin. Například veřejné prostory pro hosty v přízemí nyní využívají moderní tepelné čerpadlo voda-vzduch VRV IV+ s rekuperací tepla pro současné vytápění a chlazení. Rekuperační jednotka Daikin VRV IV+ poskytuje hotelu Strandhotel Duhnen chladicí výkon 61,5 kW a klimatizuje provozní plochu o rozloze přibližně 450-500 m2. Jako kompletní řešení s integrovanou rekuperací tepla splňuje všechny požadavky na centrální řízení klimatu v budovách: přesnou regulaci teploty, větrání, přípravu teplé vody a na přání i integraci větracích jednotek a dveřních vzduchových clon. Díky integrované rekuperaci tepla a technologii VRT (proměnná teplota chladiva) nabízí nový systém Daikin vynikající hodnoty účinnosti a nejvyšší možný komfort.

Odpadní teplo vznikající při chlazení místnosti ohřívá bazén.

Zvláštností použití systému VRV IV + s rekuperací tepla v hotelu Strandhotel Duhnen je, že přibližně 72 kW odpadního tepla, které vzniká při chlazení, se nevypouští do venkovního ovzduší, jak tomu bylo dříve, ale využívá se k ohřevu vlastního hotelového bazénu a k předehřevu užitkové vody v celé hotelové části hlavní budovy. Obě tyto budovy byly dříve vytápěny konvenčním způsobem využívajícím fosilní energie, ale nyní již prakticky nevyžadují žádné další náklady na energie. Bazénová voda prochází výměníkem tepla, v němž se ohřívá na teplotu přibližně 30 stupňů. To umožňuje dosáhnout úspory více než 17 % ve srovnání s běžným ohřevem bazénu. Teplo zůstává 100% v budově bez integrace venkovního vzduchu. Další výhoda: rekuperace tepla je tichá a nevyžaduje žádné dochlazování.

Inovativní technologie Daikin VRV IV+ s integrovanou rekuperací tepla se pyšní hodnotou SCOP 11,4. Hodnota SCOP (celoroční koeficient výkonu) popisuje energetickou účinnost a hospodárnost tepelných čerpadel a představuje poměr tepla vyrobeného tepelným čerpadlem k energii (elektřiny), která je k této výrobě zapotřebí. Hodnoty 3 – 5 jsou považovány za velmi dobré. Čím vyšší je tato hodnota, tím efektivněji systém pracuje, což se odráží ve spotřebě energie. Kromě toho je venkovní jednotka Daikin VRV IV+ s rekuperací tepla naplněna recyklovaným chladivem,

což je důležitý milník na cestě k budoucnosti neutrální z hlediska emisí CO2. Společnost Daikin používá recyklované chladivo R-410A ve všech systémech VRV vyráběných a prodávaných v Evropě od listopadu 2020 v rámci svého programu oběhového hospodářství nazvaného „L∞P by Daikin“.

Tepelné čerpadlo Daikin VRV5

Tepelná čerpadla Daikin VRV IV použitá v hotelu jsou obzvláště šetrná k životnímu prostředí. Díky programu oběhového hospodářství L∞P by Daikin se používá recyklované chladivo. © Daikin

Využití odpadního tepla jako náročný úkol

Leif-Arne Tegt, majitel společnosti Fritz Kälte-Technik, pracuje s výrobky Daikin pravidelně již od svého vyučení a v posledních letech po převzetí firmy úspěšně rozšiřuje spolupráci se společností Daikin. Zvláštní výzva projektu spočívala z jeho pohledu v požadovaném účinném využití zdrojů prostřednictvím napojení na topný systém, který využívá odpadní teplo pro ohřev vody v bazénu. „Využití odpadního tepla k ohřevu vlastního bazénu vyžadovalo připojení na vodní straně. To pro nás jako pro firmu vyrábějící chladicí zařízení představovalo určitou výzvu. Ve spolupráci s Pascalem Sansenem ze společnosti Daikin, energetickým poradcem Stephanem Goedekem a topenářem Andreasem Kratzmannem se nám však podařilo vyvinout velmi dobrý koncept. Profesionální součinnost řemeslníků je při tak komplexních požadavcích na cíleně orientované řešení obzvláště důležitá.“

Vyhřívaný krytý bazén

Požadavek zákazníka na vytápění vlastního bazénu rekuperací tepla byl úspěšně splněn. © Daikin

Elegantní vzhled a technická dokonalost ve veřejných prostorách pro hosty

Kromě tepelného čerpadla voda-vzduch s rekuperací tepla se nová klimatizace v hotelu Strandhotel Duhnen skládá z 10 stropních kazetových vnitřních jednotek umístěných v podhledech ve vstupní hale a v restauraci, zasedacích místnostech a hotelovém baru a z větrací soupravy pro větrání snídaňové místnosti. Vnitřní jednotky mohou snadno chladit nebo vytápět místnosti s výškou stropu až 3,50 m. Stropní kazetové vnitřní jednotky jsou také vybaveny vysoce účinnými filtry, které odstraňují prachové částice ze vzduchu, a zaručují tak vysokou kvalitu vzduchu.

Během modernizace byly také provedeny přípravy na instalaci větracích souprav pro systémy, které mají být v budoucnu modernizovány, a to ve vstupní hale, restauraci, zázemí, baru, další konferenční místnosti a třech místnostech pro zaměstnance.

jednotka do stropního podhledu

Kromě pokojů byla obnovena také klimatizační technika ve veřejných prostorách, například v hotelové restauraci. © Daikin

Výkonné zařízení Mini VRV pro klimatizaci pokojů pro hosty

Kromě jednotky VRV IV+ s rekuperací tepla byly na střechu hotelu umístěny tři kompaktní venkovní jednotky Mini VRV, které zajišťují klimatizaci pokojů pro hosty. Totožný systém Mini VRV byl již nainstalován a uveden do provozu pro křídlo s 11 pokoji během prvního lockdownu v roce 2020. Celkové řešení v podobě energeticky účinných tepelných čerpadel vzduch-vzduch s technologií VRV IV+ poskytuje chladicí výkon až 33,5 kW a topný výkon až 37,5 kW při výšce pouhých 823 mm a instalační ploše menší než 0,5 m2. Tím se snižují náklady na energii i emise CO2. Každá z venkovních jednotek Mini VRV může být připojena až
k 64 vnitřním jednotkám a řízena samostatně.

Venkovní jednotka Mini VRV
Venkovní jednotka Mini VRV

Venkovní jednotky VRV pro klimatizaci hotelových pokojů jsou umístěny na střeše hotelu. © Daikin

Centrální řízení spotřeby energie

Pro efektivní řízení spotřeby energie je samozřejmě možné centralizované řízení a monitorování celého systému. Všechny klimatizační jednotky byly integrovány do automatizačního systému Strandhotelu Duhnen prostřednictvím stávajícího řídicího systému budovy KNX. Tímto způsobem lze také dosáhnout dalších významných úspor energie.

Státní podpora se spolkovou podporou efektivních budov (BEG)

O financování projektu požádal Spolkový úřad pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA) v rámci Spolkového fondu pro efektivní budovy (BEG). Energetický poradce Stephan Goedeke, majitel inženýrské a expertní kanceláře pro energetické poradenství, byl v procesu podávání žádostí konzultován jako schválený expert na energetickou účinnost nebytových budov pro dotační programy DENA, KfW a BAFA. Dotace na energeticky účinná tepelná čerpadla vzduch-vzduch Daikin byla schválena jako tzv. individuální opatření (BEG EM). Na tepelná čerpadla, jako je například Daikin VRV, poskytuje BEG základní dotaci ve výši 35 %.

Modernizace klimatizační techniky ve Strandhotelu Duhnen byla provedena během šesti týdnů a dokončena včas před koncem jarního lockdownu v roce 2021.

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky