Skip to main content

Klimatizace: nejlepší přítel astmatiků

Letní vedra nejsou žádným požehnáním pro osoby trpící astmatem. Tento stav často navíc zhoršují faktory prostředí, jako je vlhkost a kolísání teplot. Tyto faktory je proto třeba co nejvíce kontrolovat. Navzdory všeobecnému přesvědčení může být klimatizace pro astmatiky skutečnou pomocí.

Příčiny astmatu

Přesné příčiny astmatu nejsou známy, ale toto onemocnění je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou genetika, životní styl a alergie. Důležitou roli hraje také životní prostředí: urbanizace, znečištění a špatné větrání vnitřních prostor zhoršují příznaky a mohou způsobit astma u malých dětí. A konečně, astmatický záchvat může být vyvolán několika určitými podněty, které se ovšem u jednotlivých osob a v různých obdobích liší. Vhled do problematiky:

  • Alergické podněty: roztoči, zvířecí srst, plísně, pyl, živočišné bílkoviny a potravinové přísady.
  • Nealergické podněty: kouř, výfukové plyny, výpary barev, parfémy, čisticí prostředky, křída, tiskařská barva, mlha, výkyvy tepla, studený vzduch. Na tyto podněty je náchylný každý člověk, ale astmatik je na ně mnohem citlivější.
  • Záchvat mohou vyvolat také léky, fyzická námaha, stres, silné emoce a hyperventilace. Infekce dýchacích cest mohou stav dočasně zhoršit.

Zvládání astmatu

Lidé trpící astmatem mají pocity svírání na hrudi, dýchací potíže, neustálý kašel a cítí únavu. Přestože na astma neexistuje lék, lze tento stav velmi účinně kontrolovat eliminací výše uvedených podnětů. Doporučuje se proto důkladně větrat a uklízet a čistit domácnost a zvláštní pozornost věnovat ložnici. Kromě toho je důležité se vyhýbat tabákovému kouři (i pasivnímu), mít dostatek pohybu – samozřejmě za příznivých podmínek prostředí – a vypořádat se s případnou nadváhou.

Astma a letní horko

Stejně jako v případě senné rýmy zhoršuje horko příznaky astmatu. Je to způsobeno především zvýšenou vlhkostí vzduchu a častějším bezvětřím, které zvyšují množství pylů a podporují tvorbu letního smogu.

Několik rad:

  • Pijte hodně vody, abyste zabránili vysychání sliznic dýchacích cest. Povoleny jsou také rajčatová šťáva, mléko, vývar a ovocné šťávy, omezte však konzumaci alkoholu, čaje nebo kávy.
  • Vyhýbejte se zbytečné námaze. Nesportujte při teplotách vyšších než 30 °C. Vyhýbejte se také smogu, kouři a všemu, co může dráždit dýchací cesty.
  • Vyhýbejte se horku a vyhledávejte chladná místa. Čas od času si přiložte na zátylek studený ručník, zdržujte se ve stínu a udržujte doma chladno.
  • Pokud se vaše příznaky zhorší, kontaktujte svého lékaře a zeptejte se, zda můžete zvýšit dávky léků.
  • Trpí vaše dítě astmatem? Nikdy ho nenechávejte v horkém počasí samotné doma nebo v autě.

Klimatizace pro boj s astmatem

Vzhledem k zásadnímu významu faktorů životního prostředí u tohoto onemocnění je pro osoby s astmatem vhodnou pomůckou klimatizace nebo čistička vzduchu. Kromě toho, že čistí vzduch od škodlivých látek, vytváří také příjemnější teplotu – za předpokladu, že je systém správně používán a udržován. V neposlední řadě můžete přijmout některá specifická opatření v závislosti na podnětech, které vaše záchvaty vyvolávají:

  • Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 a 60 %. Příznaky se zhoršují jak v příliš suchém, tak v příliš vlhkém prostředí. Pokud jste alergičtí na roztoče nebo plísně, uvědomte si, že mají rádi vlhkost a teplo. Příliš suchý vzduch ale zase vyvolává pocity stísněnosti a sípání.
  • Dbejte proto na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl příliš velký a nepřesáhl pět až osm stupňů. Jakýkoli větší rozdíl může příznaky astmatu zhoršit.
  • Vyberte si klimatizaci s čističkou vzduchu nebo systém schopný zvlhčovat a odvlhčovat vzduch.
  • Nechte klimatizaci pravidelně kontrolovat, abyste zajistili optimální provoz systému.
klimatizace a astma

Související položky

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky