Skip to main content

Ventilace, větrání, čištění. Jaký je v tom rozdíl?

Větrání, provětrávání, čištění

Rozdíl mezi ventilací, větráním a čištěním vzduchu

Jak zajistíte, aby byl vzduch ve vašem domě zdravý? Je lepší ventilovat, větrat nebo čistit vzduch? A jaký je mezi těmito různými přístupy rozdíl? Dovolte společnosti Daikin, aby vám to vysvětlila.

Ventilace, větrání a čištění

Dům je místem, kde se odehrává spousta rozmanitých každodenních činností. Vaříme v něm, pereme, spíme, dýcháme. Je to místo, kde žijeme! Máme však tendenci zapomínat, že všechny tyto činnosti znečišťují vnitřní ovzduší našeho domu. Vědecké studie dokonce ukazují, že vzduch, který doma dýcháme, je v některých případech až pětkrát více znečištěný než vzduch venkovní. Výsledek? Vznikají alergie, jsme unavení a trpíme mnoha dalšími potížemi. Proto je důležité v našich domovech dostatečně doplňovat čerstvý vzduch. Dobře, ale jak to udělat? Je lepší naše domovy ventilovat, větrat, nebo v nich vzduch čistit? A jaký je mezi těmito metodami rozdíl? Nepropadejte panice, společnost Daikin vám na vaše otázky odpoví.

V žádném případě to není totéž!

Slovesa „ventilovat“, „větrat“ a „čistit“ nejsou synonyma, pokud jde o doplňování čerstvého vzduchu v interiéru vašeho domova. Popisují sice tři způsoby osvěžení vzduchu, ale jsou mezi nimi nepatrné rozdíly:

  • Ventilace: Ventilace obydlí je nepřetržitý proces, který probíhá ve dne i v noci. Pomocí ventilačního systému se z domu odvádí vydýchaný vnitřní vzduch a nahrazuje se čerstvým, zdravým vzduchem. Ventilace domu umožňuje zbavit se alergenů, vlhkosti a mikrobů, které jsou přítomny ve vzduchu.
  • Větrání: Větrání je dočasné opatření, které spočívá ve vytvoření proudu vzduchu uvnitř vašeho domu. Když otevřete okna a/nebo dveře, odvede se vydýchaný vzduch a odnese s sebou škodlivé látky, které obsahuje.
  • Čištění: Chcete-li vyčistit vzduch v interiéru vašeho domu, budete potřebovat čističku vzduchu. Tento elektrický přístroj odstraňuje z místnosti, v níž je instalován, nepříjemné pachy a škodlivé látky, které často způsobují alergie. Pomocí technologie Streamer jsou do vydýchaného vzduchu vháněny ionty, které přeměňují škodlivé látky na bílkoviny, jež jsou následně odstraněny oxidací.

Která technika je nejlepší?

Když zjistíme, že v místnosti chybí kyslík nebo je cítit zatuchlina, obvykle otevřeme okno v domnění, že se vzduch řádně doplní. To však zdaleka neplatí, zejména v novostavbách a nedávno rekonstruovaných domech, kde je extrémně vysoká úroveň izolace. Chcete-li v takovém případě tento problém odstranit a zajistit účinné doplnění vzduchu v interiéru, je nejúčinnějším řešením správné větrání domu. K tomu je nezbytný ventilační systém! Všechny ventilační systémy Daikin využívají také rekuperaci tepla, takže čerstvý vzduch, který vstupuje do domu, je vždy teplý, na rozdíl od vzduchu, který vstupuje otevřenými dveřmi nebo oknem. Při větrání místnosti tak nemusíte zvyšovat teplotu a obávat se příštího účtu za energie.

Chcete mít jistotu, že dýcháte ten nejčistší možný vzduch? Je tedy vhodné zkombinovat ventilační systém s čističkou vzduchu. Toto zařízení optimalizuje pohodu a čistí velké objemy vzduchu, aniž by vydávalo jakýkoli hluk. Společnost Daikin dokonce nabízí zařízení kombinující čištění a zvlhčování vzduchu, které zajišťuje, že dýcháte vzduch s ideální úrovní vlhkosti.

Kdy byste měli vyvětrat svůj domov?

Instalace ventilačního systému a/nebo čističky vzduchu vás v zásadě zbaví nutnosti větrat váš domov, ale doplňující přívod čerstvého vzduchu může být v některých případech stále užitečný:

  • Pokud jste ve vaší domácnosti právě použili barvu, lepidlo nebo jiné chemikálie.
  • Každé ráno po probuzení.
  • Když pořádáte večírky s velkým počtem lidí.

V těchto několika málo případech postačí vyvětrat domácnost na čtvrt hodiny. Pokud byste nechali dveře a okna otevřená déle, mohlo by dojít k ochlazení stěn vašeho domu, což by vyžadovalo více času na jejich opětovné zahřátí (a také by vás to stálo více peněz). Nezapomeňte také při větrání vypnout topení, abyste šetřili životní prostředí a peníze na účtech za energie.

Chcete si také užívat příjemné vnitřní klima a čerstvý, zdravý vzduch? Kontaktujte nás a získejte více informací o našich větracích systémech a čističkách vzduchu.

Související položky

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky