Skip to main content

Historie klimatizace: od starověkého Egypta po moderní Evropu

V minulém století došlo v oblasti klimatizace k mnoha změnám. Od velkých jednotek pro komerční a průmyslové využití se dostalo ke kompaktním, cenově dostupným a účinným systémům chlazení a vytápění, které se nyní používají v domácnostech po celém světě. 

Historie klimatizace sahá až do dob starých Egypťanů, ale předchůdce moderní klimatizace, kterou známe dnes, byl vynalezen relativně nedávno, na začátku 20. století.

Zejména v posledním desetiletí se v Evropě zvýšilo používání klimatizací v domácnostech. Bezprostřední myšlenkou je, že s rostoucími teplotami a teplejším létem si lidé instalují klimatizace kvůli jejich chladicí schopnosti. To je samozřejmě významný faktor, ale lidé se také obracejí ke klimatizačním zařízením jako k univerzálnímu řešení pro chlazení i vytápění svých domovů. Moderní klimatizační jednotky, nazývané také tepelná čerpadla vzduch-vzduch, jsou mimořádně energeticky účinné a k pohonu systému využívají vysoký podíl obnovitelné energie. Nejenže se tím snižují účty za energii, ale je to také mnohem ekologičtější varianta než tradiční plynové nebo elektrické topné systémy.

Důvody pro vývoj klimatizace

Změny v architektonickém řešení

Už jste někdy v horkém letním dni vstoupili do starého hradu nebo kostela a pocítili okamžitý pokles teploty? Všechny historické budovy v Evropě mají společné silné zdi a vysoké stropy. Díky tomuto architektonickému řešení zůstávají tyto stavby v létě chladné a v zimě zadržují teplo. Moderní domy již tuto vestavěnou funkci nemají, a proto je zapotřebí alternativních způsobů chlazení a vytápění.

Klimatizace zvyšuje produktivitu

Historie moderní klimatizace ukazuje, že klimatizační systémy byly nejprve vyvinuty pro použití na pracovišti. Původně byly vynalezeny k udržování stálého klimatu pro zajištění kvality výrobků ve výrobě, ale také se zjistilo, že udržováním stálé teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru se zvyšuje produktivita práce.

Počítače, technologie a medicína vyžadují klimatizaci

S rozmachem počítačového průmyslu se klimatizace stala nutností, aby se zařízení udržovalo při konstantní teplotě a nedocházelo k jeho přehřívání a vypínání. Klimatizace je nyní nezbytná pro velké množství serveroven v Evropě i ve světě. Podobně v oblasti medicíny je konstantní teplota nezbytná ve farmaceutických výzkumných a vývojových laboratořích i v nemocnicích.  

 

Klimatizace je nezbytná pro existenci a rozvoj městských center.

Některá města, známá svým vlivem v oblasti obchodu i zábavy, by bez klimatizace neexistovala tak, jak je známe dnes. Části jižní Evropy, Ameriky, Japonska, Asie a Dubaje by nebyly obyvatelné pro velké množství obyvatel, kteří tam dnes žijí, pracují a navštěvují, kdyby se klimatizace neustále nepoužívala.

 

Zvýšení používání klimatizace v domácnostech v důsledku změny klimatu

V průběhu druhé poloviny 20. století a až do současnosti měla změna klimatu znatelný dopad na teploty ve většině částí Evropy. To znamená, že se stále více lidí obrací na klimatizační jednotky pro chlazení svých domovů.

 

Moderní tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou energeticky účinnějším způsobem chlazení a vytápění vašeho domu.

Nejnovější vývoj v oblasti klimatizace přinesl klimatizační systémy, které vytápějí a chladí váš domov pomocí energie získané ze vzduchu. Klimatizace Daikin využívají přibližně 20 % elektrické energie, což jim dává až třídu energetické účinnosti A+++. To má za následek nejen nižší účty za energii, ale také mnohem menší dopad na životní prostředí. 

Časová osa historie klimatizace

2 600  let př. n. l.

Staří Egypťané používali k úpravě vzduchu architektonické řešení. Vytvářeli přirozenou ventilaci v budovách, aby v nich udržovali chlad. Používali také metodu odpařovacího chlazení, kdy nad dveře a okna zavěšovali mokré rákosové rohože.

312 př. n. l. až 226 n. l.

V době Římské říše byla vybudována rozsáhlá síť akvaduktů. Jejich hlavním úkolem bylo dopravovat vodu tam, kde byla potřeba, ale také se podařilo vyvinout způsob, jak studenou vodu z akvaduktů využít jako formu rané klimatizace. Tehdejší bohatí lidé si nechávali do potrubí ve zdech pumpovat chladnou vodu, která v letních měsících udržovala jejich domovy chladné.

2. století

Ding Huan, řemeslník z doby čínské dynastie Han, vynalezl 3 metry široký rotační ventilátor poháněný lidskou silou, který sloužil k ochlazování členů císařského dvora. Později byl upraven tak, aby byl poháněn vodou z fontán, a výsledná sprška doplnila tento raný klimatizační systém o odpařovací chlazení.

5. století

Existují historické zmínky o větrných lapačích vyvinutých na Blízkém východě již v 5th století. Tyto věže se stavěly na střechách domů a jak název napovídá, byly navrženy tak, aby zachytávaly chladný vítr a směrovaly ho dolů do domu.

18. století

V roce 1748 William Cullen, profesor glasgowské univerzity, jako první prokázal chladicí účinky odpařovacího chlazení.

19. století

V roce 1820 britský vědec Michael Faraday zjistil, že pomocí stlačeného zkapalněného čpavku lze ochlazovat okolní vzduch, když se nechá odpařit. V roce 1842 přišel americký lékař Dr. John Gorrie s nápadem využít stlačení vzduchu ke snížení teploty a vytvořit tak led. Tento koncept použil k chlazení nemocničních pokojů na Floridě.

20. století

  • 1902: Nejznámějším vynálezcem klimatizace je Willis Carrier. V roce 1902 sestrojil první elektrickou klimatizační jednotku, která znamenala počátek klimatizace, jak ji známe dnes. Původně byl tento vynález vyvinut k regulaci vlhkosti pro ochranu papíru a inkoustu v nakladatelské tiskárně v USA. Vedlejším efektem však bylo ochlazení vzduchu, větší pohodlí pracovníků a zvýšení produktivity práce.
  • 1903: na newyorské burze byl instalován první kancelářský systém střídavého proudu.
  • 1910: První domácí klimatizace byla použita v sídle v Minneapolisu v USA. Byla přes 6 metrů dlouhá a 2 metry vysoká.
  • 20. až 30. léta 20. století: Veřejnost se poprvé seznámila s klimatizací v kinech. Kina investovala do klimatizace, aby v letních měsících přilákala lidi do chladného vnitřního prostředí.
  • 1931: vynalezena první klimatizace pro jednu místnost. Mohla být umístěna na okenní římse a byla odvětrávána oknem, ale vzhledem k ceně byla dostupná pouze pro bohaté.
  • 1950s: Po druhé světové válce se klimatizace staly kompaktnějšími a cenově dostupnějšími a klimatizace se staly populárnějšími pro použití v domácnostech.

 

Jaká je budoucnost klimatizace v domácnostech?

Podle zprávy The Future of Cooling Report, kterou v roce 2018 vydala Mezinárodní energetická agentura, se klimatizace podílí na celkové spotřebě elektřiny na celém světě téměř 20 %. Je proto velmi důležité, aby se technologie zaměřily na to, aby i přes nárůst používání klimatizace v domácnostech byla co nejúčinnější a měla minimální dopad na životní prostředí.

Cestou vpřed je využití obnovitelných zdrojů energie v rámci technologií používaných k vytápění a chlazení našich domovů. Vývoj společnosti Daikin již využívá energii ze vzduchu jako hlavní zdroj energie pro klimatizaci. To v kombinaci s invertorovou technologií pro regulaci otáček motoru vedlo k tomu, že naše klimatizace mají vysokou energetickou účinnost. Kombinace chlazení i vytápění činí z klimatizací Daikin všestranně účinný a úsporný prostředek k udržení příjemného klimatu v celém domě po celý rok.

Cílem společnosti Daikin je dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality a do roku 2025 snížit emise oxidu uhličitého o 30 %. V rámci tohoto plánu pokračujeme v prosazování technologie tepelných čerpadel jako energeticky účinné alternativy k tradičním spalovacím technologiím vytápění a rovněž usilujeme o další vývoj v oblasti klimatizace, který zlepší úsporu energie a sníží dopad na životní prostředí.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky