Skip to main content

Náklady na provoz klimatizace pro vytápění

Změny cen energií vedly k tomu, že se stále více lidí zajímá o to, zda by neměli přejít na alternativní řešení vytápění domácností, která mají pověst zařízení s vysokou účinností a využívají obnovitelné zdroje energie. Přechod z tradičního systému vytápění na něco, co je k planetě šetrnější, jako je klimatizace, je velké rozhodnutí, takže je důležité nejprve zvážit všechna fakta a spočítat si některá čísla.

Klimatizace vs. plynové vytápění

Klimatizační jednotky jsou nyní považovány spíše za zařízení, které umí vytápět, a ne pouze chladit. Plynové vytápění využívá spalování neobnovitelných fosilních paliv k ohřevu vody, která se pak čerpá do radiátorů v domě, zatímco klimatizace využívá především obnovitelnou tepelnou energii, a má tedy menší dopad na životní prostředí. Moderní klimatizace jsou známé svou vysokou energetickou účinností; společnost Daikin vyvíjí a zdokonaluje technická řešení, jako je invertorová technologie a systémy řízení kompresoru, ventilátoru a expanzního ventilu, což vede k dalšímu snížení spotřeby energie.

Účinnost systémů

Nový plynový kotel má účinnost přibližně 93 %. To znamená, že na každou jednotku primární energie, v tomto případě zemního plynu, kotel přemění přibližně 93 % této energie na teplo. Postupem času se účinnost snižuje a kotel starší 10 let může mít účinnost pouze kolem 85 %. To znamená, že váš kotel musí pracovat intenzivněji a spotřebovat více energie na vytvoření stejného množství tepla, a proto vás jeho provoz bude stát více.  

U klimatizačních zařízení se používá hodnocení SCOP a SEER, které lze nalézt na energetickém štítku a které upozorňuje na energetickou účinnost výrobku.

  • SCOP je sezónní koeficient výkonnosti. Jedná se o poměr mezi tepelnou energií předanou do místnosti a požadovaným příkonem. SCOP představuje účinnost měřenou v průběhu celé topné sezóny (tj. v zimě), aby poskytl realističtější pohled na spotřebu energie v důsledku změn teploty a denního používání.
  • SEER je sezónní ukazatel energetické účinnosti a používá se jako hodnocení chladicí schopnosti klimatizace, podobně jako SCOP, které vyjadřuje účinnost chlazení během celé chladicí sezóny.

Abyste pochopili, co tato čísla znamenají, klimatizační jednotka s hodnotou SCOP 4 přenese do domu přibližně čtyřikrát více tepla z venkovního vzduchu na každou jednotku spotřebované elektrické energie. Stejně jako u většiny systémů hodnocení platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Pokud se podíváme na klimatizační zařízení pro vytápění, hodnocení A+++ bude mít SCOP vyšší než 5,10, zatímco zařízení s hodnocením A bude mít SCOP mezi 3,40 a 4,00.

Kolik stojí provoz klimatizace?

Zatímco porovnání jedné klimatizace s druhou je díky hodnotám účinnosti poměrně jednoduché, odpověď na otázku "kolik stojí provoz klimatizace?" může být obtížnější. Jasnějším způsobem, jak pochopit náklady, je porovnat náklady na provoz klimatizace s náklady na plynové vytápění.

V následující tabulce je na základě průměrných cen z roku 2022 uvedeno, kolik by stála výměna plynového kotle za nový kotel nebo klimatizační systém multi+. Pokud máte starý nekondenzační kotel, pak jsou úspory značné, pokud nainstalujete klimatizaci multi+, a budete i nadále každoročně šetřit na provozních nákladech. Je to proto, že novější kondenzační plynové kotle vyžadují jiný komín nebo systém odvodu spalin.  Pokud však vyměňujete kondenzační plynový kotel, pak bude počáteční investice do systému multi+ vyšší než do nového kondenzačního kotle. Důležitým hlediskem jsou zde průběžné provozní náklady. Za každý další rok používání klimatizace multi+ k vytápění výrazně ušetříte, takže se nakonec vyrovnají původní výdaje a budete i nadále šetřit.

Domácí topné zařízení

Náklady na jednotku a instalaci

(EUR, bez DPH)

 

Provozní náklady za rok

(EUR, bez DPH)

Celkové náklady za první rok

(EUR, bez DPH)

Celkové náklady na prvních 5 let

(EUR, bez DPH)

Efektivita nebo SCOP

Nový kondenzační plynový kotel (výměna kondenzačního kotle)

1,900

839

2,739

6,095

93%

Nový kondenzační plynový kotel (výměna nekondenzačního kotle)

8,000

839

8,839

12,195

93%

Klimatizační systém Multi+

4,300

497

4,797

6,785

4.63

Na základě údajů v této tabulce můžete také porovnat účinnost a hodnocení SCOP jednotlivých typů ohřívačů, což je další ukazatel úspory provozních nákladů. Zatímco nový kondenzační kotel bude mít účinnost přibližně 93 % a přemění 93 % spotřebované energie na teplo, nový klimatizační systém multi+ má hodnocení SCOP 4,63, takže na každou jednotku spotřebované energie předá více než čtyřikrát více tepelné energie z venkovního vzduchu do vašeho domova.

Co je třeba vzít v úvahu při posuzování provozních nákladů klimatizace?

Je důležité si uvědomit, že skutečné náklady na instalaci a provoz klimatizace pro vytápění závisí na mnoha různých faktorech, které se u každého člověka a v každé domácnosti liší.

  • Typ zvolené klimatizační jednotky

Některé klimatizační jednotky mají vyšší energetickou účinnost než jiné, ale musíte také zvážit vlastnosti a funkce, které pro vás budou nejpřínosnější, a úroveň komfortu, které chcete dosáhnout.

  • Velikost vytápěného prostoru

Musíte si vybrat klimatizaci, která má vhodnou velikost pro vaši místnost. Tomu se říká topný výkon klimatizace. Pokud má klimatizace s příliš vysokým výkonem, je předimenzovaná, a i když může rychleji ohřát místnost, spotřebuje také více energie a způsobí větší kolísání skutečné teploty v místnosti oproti požadované teplotě v místnosti. Na druhou stranu poddimenzovaná klimatizace nemusí místnost vůbec vyhřát, proto je důležité mít správnou velikost, pokud chcete, aby byla účinná.

  • Počet vytápěných místností

Čím více klimatizačních jednotek nainstalujete, tím vyšší budou náklady na jejich provoz. Multisplit systém spojuje až pět vnitřních jednotek s jednou venkovní jednotkou, což je ekonomičtější a efektivnější varianta, pokud potřebujete klimatizaci na více místech. Další možností je systém multi+, který umožňuje připojit až tři klimatizační jednotky a zásobník teplé vody.

  • Teplota, které chcete dosáhnout.

Individuální preference se liší, takže pokud máte rádi doma příjemnou teplotu 25° C, budou vaše provozní náklady výrazně vyšší, než když máte termostaty nastavené na chladnějších 20° C.

  • Kde žijete

Podnebí, ve kterém žijete, ovlivňuje, jak často a jak dlouho bude klimatizace pracovat v režimu vytápění, stejně jako množství tepla, které musí vyprodukovat, aby se ve vašem domě udržela příjemná teplota. Vliv může mít i typ domu, ve kterém žijete. Byt obklopený dalšími domy může vyžadovat méně vytápění než samostatně stojící dům.

  • Kvalita izolace vašeho domu

Dobře izolovaný dům pomůže udržet teplo v místnosti, takže klimatizační jednotka nebude muset spotřebovávat tolik energie. Udržovat teplo v místnosti pomáhá také zavírání dveří a oken.

  • Údržba

Pravidelné čištění a každoroční servis zajistí, že vaše klimatizace zůstane ve špičkovém stavu a bude fungovat efektivně.

 

 

Vzhledem k tomu, že náklady na energii jsou stále vysoké, a že se snažíme odklonit od používání fosilních paliv pro vytápění domů, je klimatizační systém bezpochyby nákladově efektivní a k planetě šetrnou alternativou tradičního vytápění.

Chcete-li získat další informace nebo prodiskutovat možnosti alternativního vytápění, kontaktujte nás.

 

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky