Skip to main content

Od letadla ke klimatizacím a ještě dál - naše historie

Získejte informace o více než 95leté historii společnosti Daikin: jak společnost začala, jaké jsou její největší milníky v oboru HVAC-R a mnoho dalších informací.

Přestože nás většina lidí zná jako Daikin, úplný název naší společnosti je ve skutečnosti Daikin Industries Ltd. Podle toho, s kým hovoříte, jsme známí buď jako přední výrobce v oboru HVAC-R, nebo jako společnost vyrábějící klimatizace a čističky vzduchu. Někdo řekne, že jsme dodavatelem energeticky účinných tepelných čerpadel, a další lidé budou zase popisovat naši řadu komerčních systémů pro vytápění a chlazení. Pravdou je, že jsme vše výše uvedené a ještě mnohem více.

Opíráme se o náš japonský původ a odborné znalosti z oboru nashromážděné během více než 95 let působení společnosti. Naše univerzální integrovaná řešení vycházejí z inovačních technologií a průkopnického vývoje výrobků, které opakovaně vedly k proměně našeho oboru a pokaždé posunuly komfort a energetickou účinnost na novou úroveň.

Naše historie (Rekishi)

Příběh společnosti Daikin Industries Ltd. se začal psát v roce 1924, když ji pod názvem Osaka Kinzoku Kogyosho Ltd založil japonský inženýr Akira Yamada a spustil výrobu součástek pro letadla a lisování a tvarování kovů a radiátorových trubek – proto také název Kinzoku, který v japonštině znamená kov.

Díky brzkému vynálezu bezpečnějších fluorouhlíkových chladiv (freon) v roce 1931 jsme spustili vlastní testování chladiv založených na freonu. V roce 1951 byla společnost Daikin připravena na vstup do světa klimatizací. Společnost Daikin se pomocí systému přímého odpařování vydala na revoluční cestu používání chladiv k výměně energie a ochlazování místnosti.

Roky 1957 a 1958 nám přinesly zásadní okamžiky ve výrobě, protože jsme na trh uvedli jak rotační kompresor, tak naše první tepelné čerpadlo. Díky uvedení rotačního kompresoru na trh jsme se stali prvními japonskými výrobci, kteří vytvořili kompaktní a hermeticky uzavřený kompresor. 

Přestože celosvětová energetická krize v roce 1982 měla dalekosáhlé dopady na celé odvětví, společnost Daikin pokračovala ve výzkumu, investicích a vývoji se zaměřením na systém proměnlivého průtoku chladiva (VRV). Systém VRV byl revoluční technickou inovací pro celý trh oboru HVAC-R, kteří přinesl potenciál nabízet jak komfort, tak úspory energie.

V roce 2012 jsme se stali první společností, která uvedla na trh klimatizace, tepelná čerpadla a chladicí jednotky se scroll kompresory používající chladivo R-32. Jelikož toto chladivo nabízí třikrát nižší potenciál globálního oteplování než chladivo R-410-A, vykročili jsme jako první směrem k zelenější a udržitelnější budoucnosti. V současnosti je na celosvětovém trhu přibližně 140 milionů1 klimatizačních jednotek s chladivem R-32, které snížily emise CO2 zhruba o 230 milionů.

Rychlá expanze společnosti Daikin a průběžná akvizice značek, jako jsou například Rotex, McQuay, Zanotti, Tewis nebo AHT Cooling přinesly několik přelomových událostí při rozšiřování kanceláří, výrobních závodů a dceřiných firem společnosti Daikin. Skupina Daikin Group v současnosti zaměstnává po celém světě přes 80 000 pracovníků. Společnost Daikin Central Europe je její součástí a podniká na 16 trzích prostřednictvím největší obchodní a servisní sítě ve střední a východní Evropě, která je tvořena 1 600 partnery, instalačními firmami a distributory.

 

Firemní hodnoty (Bijinesu kachi)

Kaizen je japonský výraz znamenající „neustálé zlepšování“ nebo „změnu k lepšímu“. Ve smyslu obchodní filozofie zahrnuje procesy, které neustále zlepšují provoz a zapojují všechny zaměstnance.

Na to navazují základní hodnoty společnosti Daikin, protože jsme přesvědčeni, že díky týmovému duchu, přístupu zaměřenému na zákazníka a snaze o neustálý růst můžeme společně dosáhnout plného potenciálu ve všem, co děláme.

Tento přístup nám pomáhá soustředit se na naše cíle a čerpat sílu z toho, co jsme již dokázali. Neustále se snažíme inovovat, vyvíjet a nabízet řešení, která mění náš život i naši práci.

 

Pozitivní vliv (Purasu no kōka)

Aktuální průzkum Eurobarometr 2021 ukazuje, že 45 % Evropanů považuje klimatické změny za jednu z největších výzev pro budoucnost EU.3 Jako klíčový představitel oboru HVAC-R chceme zaručit, že budeme mít pozitivní vliv jak na ekonomický svět, tak na životní prostředí.

Již nyní přispíváme k vysoké kvalitě života, komfortu, spolehlivé infrastruktuře, bezpečnosti potravin a ekonomickému růstu v nejrůznějších odvětvích. Rostoucí potřeba chlazení, vytápění a větrání má však vliv na globální oteplování v důsledku zvyšující se spotřeby elektrické energie a emisí chladiva. Ve společnosti Daikin bereme vlastní zodpovědnost velmi vážně a usilujeme o snížení naší uhlíkové stopy na minimum, přičemž do roku 2050 chceme dosáhnout nulových emisí CO2.

Iniciativy společnosti Daikin v oblasti cirkulární ekonomiky, například tepelná čerpadla systému VRV L∞P by Daikin a program recyklace, regenerace a opětovného použití chladiva L∞P by Daikin, jsou důležitými kroky na cestě ke snížení ekologického dopadu chlazení a vytápění, zejména v maloobchodě a dalších odvětvích. Společnost Daikin je rovněž součástí konsorcia „Retradeables“, prvního evropského online tržiště pro použité fluorované plyny, které je financováno programem EU Life a usiluje o vytvoření cirkulární ekonomiky pro použité fluorované plyny prostřednictvím obchodu se zásobami použitých chladiv mezi instalačními firmami a distributory. 

Perspektiva a vhled (Mitōshi)

Naše oceňované produkty jsou navrženy především s ohledem na splnění potřeb našich zákazníků, takže hledáním a udržováním blízkých vztahů se spotřebiteli i partnery můžeme zaručit, že budeme neustále naslouchat, učit se a hledat lepší řešení.

Ohlédneme-li se za naší bohatou historií, je zřejmé, že se naše identita z části opírá o naše dědictví, ale její většinu tvoří nápady a činnost našeho týmu. Od prvních výzkumníků společnosti Daikin zkoumajících chladiva až po ty, kdo vyvíjejí aplikace pro systémy VRV nebo usilují o ekologická řešení – současnou společnost Daikin utváří právě náš tým.

 

1 Odhad společnosti Daikin k prosinci 2020. Navštivte také stránku: https://www.daikin.com/csr/information/influence/hfc32.html

2 Srovnání s obvyklými scénáři prodeje aktuálně používaných chladiv R-410A a R-22.

3https://www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/be-heard/eurobarometer/future-of-europe

 

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky