Skip to main content

Klimatizace: budoucnost vytápění vaší domácnosti

Vzhledem k odklonu od tradičního vytápění domácností je klimatizace účinnou a úspornou alternativou. Klimatizace je levnější než plynové nebo elektrické vytápění a představuje účinný způsob, jak v zimě vytopit místnosti a v létě ochladit domov. 

"Je tu zima, můžete zapnout klimatizaci?" Tuto větu obvykle neočekáváme, protože klimatizaci si stále spojujeme pouze s chlazením. Používání klimatizace k vytápění je však v některých evropských zemích, včetně Bulharska, Makedonie, Černé Hory a Chorvatska, již běžné. V moderním světě domácích systémů vytápění a chlazení je používání klimatizace k vytápění účinným a úsporným prostředkem k celoroční regulaci teploty v domácnosti.

Tradiční systémy vytápění domů

V minulém století se evropské domácnosti spoléhaly na plynové a olejové vytápění. Odvětví vytápění a chlazení se podílí téměř 50 % na roční spotřebě energie v Evropě, což je hodnota, kterou chce EU snížit v rámci svého cíle snížit celkovou spotřebu energie do roku 2030 nejméně o 32,5 %.  

Naprostá většina domů a budov v Evropě má kotle a jiné zdroje vytápění, které jsou nejen starší, než je jejich technická životnost, ale jsou také konstrukčně neúčinnější ve srovnání se svými modernějšími protějšky. S výhledem do budoucnosti ekologické organizace doufají, že do roku 2025 bude v Evropě ukončen prodej plynových kotlů.  

Používání klimatizace k vytápění i chlazení

Až do nedávných let mnoho lidí v Evropě nepotřebovalo klimatizaci pro chlazení svých domovů. S globálním oteplováním, které zvyšuje letní teploty, si však klimatizaci pořizuje stále více lidí. V roce 2018 se v Evropě prodalo 8,4 milionu klimatizačních jednotek, což je o 11 % více než v předchozím roce.

Mnoho lidí si však neuvědomuje, že klimatizace neslouží pouze k chlazení v letních vedrech, ale že stejný klimatizační systém lze použít i k vytápění domu v zimě.

Jak přesně klimatizace vytápí váš domov? Rychlá odpověď zní, že funguje přesně opačně než chlazení vašeho domova. Klimatizace, známá také jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, v režimu chlazení odebírá teplo z místnosti a předává ho ven. V režimu vytápění ventil mění směr proudění chladiva, takže přivádí teplý vzduch do vašeho domova.

Proč přejít na klimatizaci pro vytápění domu?

Vzhledem k tomu, že si svět stále více uvědomuje problémy spojené s globálním oteplováním a vlády se snaží ukončit používání tradičních kotlů a topných systémů, je důležité dívat se do budoucnosti na řešení vytápění vlastních domácností. I když jste nikdy neuvažovali o tom, že byste klimatizaci potřebovali pro chlazení, je to ekonomická volba pro vytápění, takže instalace klimatizace je celoročním řešením a budete připraveni na nadcházející horká léta.

 

 

 

Klimatizace spotřebuje méně energie než tradiční plynové nebo elektrické vytápění.

Elektrický ohřívač přeměňuje elektrickou energii na tepelnou na principu odporu. Při průchodu elektřiny topným tělesem vzniká v důsledku odporu teplo, které se přenáší do topného tělesa a následně vyzařuje do místnosti. Na tomto principu je založena výroba tepla v konvekčních topných tělesech, elektrických a olejových radiátorech a ventilátorových topných tělesech.

Plynové vytápění využívá plyn k ohřevu vody v kotli. Elektrické čerpadlo pak tlačí ohřátou vodu potrubním okruhem do radiátorů v domě a zpět do kotle.

Plyn i elektřina vyžadují poměrně vysoký příkon paliva, aby vytvořily dostatek tepla pro udržení příjemné teploty ve vašem domě. Na každý kW spotřebované energie vyrobí tradiční elektrické topení přibližně 1 kW tepla.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje trochu jinak než tradiční plynové a elektrické topné systémy. Namísto výroby tepla spalováním paliva nebo pomocí elektřiny ze sítě získává klimatizační jednotka tepelnou energii ze vzduchu, přenáší teplý vzduch do vašeho domova a odvádí studený vzduch ven. Elektrická energie je zapotřebí pouze jako zdroj energie, takže spotřeba je mnohem nižší. Díky využití obnovitelné energie může klimatizace vytvořit až třikrát více tepla ze stejného množství elektřiny, které spotřebuje elektrické topení, což z ní činí mnohem úspornější volbu a výrazně snižuje vaše účty za energii.

 

Klimatizace využívá obnovitelnou energii, takže je udržitelným a úsporným řešením vytápění.

Podle Mezinárodní energetické agentury se v příštích třech desetiletích používání klimatizačních jednotek prudce zvýší. Aby se v důsledku toho nestaly hlavním přispěvatelem k rostoucí poptávce po elektřině, je nezbytné, aby moderní klimatizace využívaly nejnovější technologie a byly co nejúčinnější.  Investicí do účinných klimatizací, které místo fosilních paliv využívají především obnovitelné zdroje energie, lze výrazně snížit emise oxidu uhličitého a zlepšit kvalitu ovzduší.

Již nyní pozorujeme povzbudivé trendy ve využívání obnovitelných zdrojů energie v celé Evropě. V roce 2012 představovala energie z obnovitelných zdrojů 12 % celkové energie využívané k vytápění a chlazení, do roku 2020 se tento podíl zvýšil na 23 %.

Instalací klimatizace pro vytápění vašeho domu přispíváte jako spotřebitel k udržitelnější budoucnosti životního prostředí ve vašem okolí a zároveň poskytujete lepší alternativu vytápění pro váš domov i s ohledem na váš rozpočet.

Při rozhodování o výběru klimatizačního systému je důležité myslet na budoucnost a zvážit dlouhodobé náklady a faktory udržitelnosti. Energetická třída je dobrým ukazatelem toho, jak je systém účinný. Klimatizační jednotky Daikin mají energetickou třídu až A+++, což znamená, že jsou vysoce účinné. Měli byste také zvážit typ chladiva použitého v klimatizačním systému, R-32 je v současné době nejmodernější chladivo, které přenáší teplo účinněji než ostatní, umožňuje menší objem chladiva a má nižší dopad na globální oteplování, čímž snižuje svůj vliv na životní prostředí až o 75 %.

K udržení klimatizace ve špičkovém stavu není potřeba mnoho. Měli byste však pravidelně čístit filtr a nechat ji odborně servisovat, abyste zajistili, že bude vždy co nejefektivněji plnit svou funkci.

Celoroční klimatizace s klimatizací pro vytápění a chlazení

I kdybyste o instalaci chladicího systému do svého domu neuvažovali, klimatizace je ideální volbou i pro vytápění, takže přidáním klimatizace jako nového topného systému získáte také možnost udržovat ve svém domě příjemnou teplotu v každém ročním období.

Klimatizační jednotky mohou pracovat v širokém rozmezí teplot a chladit nebo vytápět váš domov, ale v některých chladnějších klimatických oblastech může být zapotřebí vylepšený systém, který zvládne extrémní mrazy. Společnost Daikin má speciální řadu optimalizovanou pro vytápění, která byla testována pro spolehlivý provoz až do -25 °C.

Klimatizace přináší i další výhody, které vás možná nenapadly. Provozem klimatizace udržujete dobré větrání a příjemnou úroveň vlhkosti v celém domě. Některé klimatizace mají také funkci filtrace nebo čištění vzduchu, která zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti tím, že odstraňuje prach a potenciální alergeny a další poletujícíc částice.

Instalace klimatizace je ideální volbou pro budoucnost vytápění vašeho domu. Díky dalším výhodám, jako je chlazení v létě, lepší kvalita vzduchu, vysoká účinnost a nízké provozní náklady, se jedná o cenný doplněk vaší domácnosti.

 

Více informací o řadě klimatizací Daikin najdete zde.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky