Skip to main content

Náš trik č. 1 pro odstranění statické elektřiny ve vaší domácnosti

Statická elektřina je běžný jev, který může způsobovat nepříjemné pocity, ať už jde o vlasy přilepené na obličeji, drobné výboje pokaždé, když něco zvednete, nebo praskání při dotyku dvou předmětů. V průmyslových aplikacích může dokonce vést k závažným problémům a závadám. Hledáte způsob, jak odstranit nadměrnou statickou elektřinu ve vaší domácnosti? Řešení je jednoduché.

Jak vzniká statická elektřina?

Statická elektřina je výsledkem nerovnováhy mezi zápornými a kladnými náboji v předmětu. Tyto náboje se mohou hromadit na jeho povrchu, dokud nenajdou způsob, jak se uvolnit nebo vybít. Pokud se například otíráte botami o koberec, vaše tělo se „nabíjí“ o další elektrony. Výboje, které pocítíte, když se něčeho nebo někoho hned poté dotknete, jsou důsledkem uvolnění těchto přebytečných elektronů z vás směrem na předmět nebo druhou osobu.

Jakou roli hraje relativní vlhkost vzduchu?

Všimli jste si někdy, že když je vzduch sušší, zdá se, že se statická elektřina hromadí rychleji? Je to proto, že statická elektřina je přímo ovlivněna relativní vlhkostí vzduchu ve vaší domácnosti. Vlhkost vzduchu je přirozeným vodičem, který uzemňuje případný statický náboj, a tím rozpouští statickou elektřinu. Relativní vlhkost vzduchu musí být nižší než 40 %, aby mohl vzniknout statický náboj. Relativní vlhkost 40 až 60 % stále umožňuje vznik statického náboje, ale ve výrazně snížené míře, a při relativní vlhkosti nad 55 % se statický náboj nikdy nevytvoří. Jinými slovy: udržování relativní vlhkosti v domácnosti nad 40 % pomůže uzemnit statické náboje a snížit nadměrnou statickou elektřinu, zatímco udržování nad 55 % statické náboje zcela eliminuje – vytvoří tak dokonalé prostředí pro pohodlné bydlení.

Jak mohu snížit statickou elektřinu ve své domácnosti?

Udržování relativní vlhkosti v domácnosti nad 40 % pomůže snížit nadměrnou statickou elektřinu. Pro důslednou kontrolu úrovně vlhkosti ve vaší domácnosti může být dobrým nápadem pořízení odpařovacího zvlhčovače vzduchu. Například zvlhčovací čistička vzduchu Daikin dokáže regulovat a měřit vlhkost vzduchu prostřednictvím čističky vzduchu a zároveň vnáší vlhkost do vzduchu, pokud je příliš suchý, a udržuje tak v místnosti zdravou a přiměřenou úroveň vlhkosti. Čističky vzduchu Daikin navíc udržují vzduch zdravý a svěží tím, že rozkládají alergeny, odstraňují bakterie a obtěžující pachy, čímž zajišťují svěžejší, zdravější a pohodlnější domácí prostředí, a to vše při regulování úrovně vlhkosti a udržování statické elektřiny pod kontrolou.

TIP OD PROFESIONÁLŮ

Máte problémy s regulováním relativní vlhkosti a statické elektřiny ve vaší domácnosti? Zkuste minimalizovat počet strojů, které vytvářejí teplo, a odstranit koberce.

Prozkoumejte naši nabídku čističek vzduchu se zvlhčováním

Investujte do svěžejšího, zdravějšího a příjemnějšího vnitřního prostředí bez statické elektřiny: objevte naši kompletní nabídku čističek vzduchu se zabudovanými zvlhčovači.

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky