Skip to main content

Nízká uhlíková stopa a celková koncepce chlazení šetrná ke klimatu pro továrnu CI Factory firmy Engelbert Strauss

Schlüchtern, Německo

Vzhledem k obřím rozměrům továrny CI Factory firmy Engelbert Strauss je důležité zachovat chladnou hlavu. Výrobní závod známého výrobce pracovních oděvů, obuvi a doplňků ve Schlüchternu/nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, který byl nově postaven v letech 2017 až 2019, má výrobní plochu 90 000 m2, z toho téměř 55 000 m2 je třeba klimatizovat. To odpovídá téměř osmi fotbalovým hřištím. Aby byly splněny požadavky klienta na klimatický komfort a zajištěn energeticky co nejúčinnější provoz služeb budovy, bylo instalováno pět chladicích jednotek Daikin o celkovém jmenovitém výkonu 3 450 kW. Tyto jednotky využívají nové chladivo R1234ze, které je šetrné ke klimatu a má mimořádně nízký potenciál globálního oteplování (hodnota GWP 7).

Nová továrna CI Factory firmy Engelbert Strauss v blízkosti německého Schlüchternu je vidět v dálce z dálnice A66 (okres Main-Kinzig). Krajině dominuje obří průmyslová ocelová budova se skleněnou fasádou, která byla svého času největším fasádním projektem v Německu. S plochou 22 500 m² je větší než skleněná fasáda hamburské Labské filharmonie. Jen její sklady se tyčí do výšky 17 metrů. Moderní stavební projekt pro závod společnosti Engelbert Strauss si vyžádal investici v řádech trojciferných milionů. Výstavba továrny o rozloze více než 90 000 m² byla zahájena slavnostním položením základního kamene v září 2017 a dokončena na konci roku 2019. Závod CI Factory, postavený v souladu s nařízením o úsporách energie EnEV 2014/2017, je novým moderním výrobním závodem rodinné společnosti založené v roce 1948. Již čtvrtou generaci vyrábí pracovní oděvy a obuv pro komerční zákazníky z oblasti řemesel, průmyslu a služeb ve více než 30 zemích. Do konce roku 2020 zde bylo vytvořeno přibližně 350 nových pracovních míst.

Závod CI Factory je novým moderním výrobním závodem rodinné společnosti založené v roce 1948. Již čtvrtou generaci vyrábí pracovní oděvy a obuv pro komerční zákazníky z oblasti řemesel, průmyslu a služeb ve více než 30 zemích. Do konce roku 2020 zde bylo vytvořeno přibližně 350 nových pracovních míst. © DAIKIN

Individualizované pracovní oděvy

Díky nejmodernější logistice vytváří společnost Engelbert Strauss ve své továrně CI Factory zcela nové možnosti individualizace pracovních oděvů. Díky inovativní automatizované výrobní technologii v kombinaci s roboticky asistovanou kyvadlovou logistikou je možné sestavovat individuální a značkovou firemní obuv z široké škály komponentů. Plně automatické vozíky přepravují výrobky po celkem 13 kilometrech dopravníků přes různé výrobní oblasti, od příjmu zboží až po jeho přímou expedici nebo k dalšímu internímu zpracování. Ve špičce lze zpracovat až 4 000 položek za hodinu. Zvláštností závodu CI Factory je prosklená továrna na boty, která ročně vyrobí více než 400 000 kusů obuvi.

Maximální šetrnost k životnímu prostředí

Společnost Engelbert Strauss stanovila nejvyšší standardy pro inovace nejen při individualizaci svých výrobků, ale také při plánování továrny CI Factory z hlediska jejího klimatu a šetrnosti k životnímu prostředí. Například na střeše logistického centra se nachází fotovoltaické pole o nominálním výkonu 800 kWp, což odpovídá energetické potřebě 200 domácností. Chlazení a klimatizace v rámci projektu budovy proto musely být plánovány a realizovány zcela v souladu s tímto krédem. Společně s výrobcem tohoto systému STAR Kälte-Service GmbH z Bruchköbelu se společnost Engelbert Strauss rozhodla pro chladicí jednotky Daikin. „Jsme odborným partnerem společnosti Daikin již mnoho let. Nabízejí dobré produkty v oblasti studené vody a VRV a navázali s námi úzkou spolupráci. Vysoká kvalita jejich systémů v kombinaci se spolehlivostí a odbornými znalostmi pracovníků jsou dva z mnoha důvodů, proč jsme se rozhodli spolupracovat na tomto projektu se společností Daikin jako partnerem,“ říká Burkhard Taus, jednatel společnosti STAR Kälte GmbH.

Obří průmyslová ocelová budova se skleněnou fasádou o rozloze 22 500 m² byla a je největším projektem fasádní výstavby v Německu. Je větší než skleněná fasáda hamburské Labské filharmonie. © DAIKIN

Úzká spolupráce napříč všemi obory

Na začátku projektu novostavby se sešla skupina pracovníků, aby koordinovala a plánovala práce na vzduchotechnice. Po celou dobu výstavby tato skupina dohlížela na řízení stavby a realizaci technického zařízení budov společně s elektrikáři, stavebníky, betonáři a odpovědnou inženýrskou kanceláří. „To umožnilo vyřešit mnoho problémů a komplikací v co nejkratší době,“ říká Burkhard Taus. „Díky této úzké spolupráci všech profesí se podařilo dodržet všechny stanovené harmonogramy, což se jinak téměř nikdy nestává.“

Výhody chladiva R1234ze s nízkým GWP

Byla vyvinuta celková koncepce chlazení šetrná ke klimatu založená na novém chladivu HFO R1234ze, aby byla zajištěna co nejnižší stopa CO2. Toto fluorované chladivo (HFO) stanovuje nový standard pro provozní média šetrná ke klimatu. Je to proto, že s potenciálem globálního oteplování (GWP), který je 200krát nižší než u běžných chladiv, je mnohem šetrnější k životnímu prostředí než chladivo R-134a, které se dosud často používalo v chladicích zařízeních a tepelných čerpadlech s jednošroubovými kompresory. Ve všech strojních zařízeních společnosti Engelbert Strauss se proto používalo chladivo R1234ze.

Na střeše továrny CI Factory se nachází nejen výše zmíněné fotovoltaické pole, ale také čtyři vzduchem chlazené chladicí jednotky Daikin speciálně navržené pro „zelenou“ architekturu budov. Každá z nich má v kaskádě výkon 820 kW a zajišťuje účinnou klimatizaci logistických a výrobních procesů. © DAIKIN

Teplo, elektřina a chlazení pomocí kogenerační jednotky

Systém kogenerace (kombinované výroby tepla, elektřiny a chlazení) byl speciálně navržen tak, aby využíval kogenerační jednotku s připojeným absorbérem. Zde se odpadní teplo z kogenerační jednotky přeměňuje přímo na chlad pomocí absorbéru. Tento systém vyrábí tepelnou energii, kterou lze využít k vytápění budovy, jako elektrickou energii pro provoz strojů nebo k chlazení robotů. Ve spojení s chlazením zdarma může tento projekt po většinu roku fungovat zcela bez mechanického kompresního chlazení.

Výškové sklady se tyčí do výšky 17 metrů. © DAIKIN

Účinné chlazení všech úrovní budovy pomocí chladicích jednotek

Speciální inovační projekt systémové koncepce povrchového chlazení nebo regulace teploty v továrně CI Factory umožňuje tři různé typy výroby chladu: kromě chlazení pomocí povrchových chladicích systémů se používá chlazení prostřednictvím ventilace a recirkulačních chladičů vzduchu.

Na střeše továrny CI Factory se nachází nejen výše zmíněné fotovoltaické pole, ale také čtyři vzduchem chlazené chladicí jednotky Daikin speciálně navržené pro „zelenou“ architekturu budov. Každá z nich má v kaskádě výkon 820 kW a zajišťuje účinnou klimatizaci logistických a výrobních procesů. Kompaktní chladicí jednotky zabírají málo místa a nabízejí maximální spolehlivost a flexibilitu, takže představují spolehlivý systém procesního chlazení. Invertorem řízený plynulý jednošroubový kompresor s variabilním objemovým poměrem (VVR) přináší moderní kompresorovou technologii s tichým provozem založenou na nejnovější konstrukci kompresoru a ventilátoru.

Uspořádání čtyř chladicích jednotek (typ EWAH-TZ-BSS2) do kaskády kombinuje jejich jednotlivé výkony a zajišťuje účinnou klimatizaci orientovanou na poptávku. Řídicí jednotka aktivuje všechny nebo jen některé chladicí jednotky podle potřeby klimatizace. Další výhody plynou z vysoké účinnosti, protože každá jednotka v kaskádě funguje v optimálním provozním okně, když je aktivní. Standardizované jednotky mohou také pokrýt velmi široké spektrum výkonu. Ve srovnání s výrobkem vyrobeným na zakázku je to velmi výhodné z hlediska počáteční investice i nákladů na údržbu a náhradní díly.

Energetické distribuční centrum s komplexním rozvodem stratifikované vody

Různí odběratelé vyrobené studené vody vyžadují v celé budově velmi rozdílné teploty. Například ventilační technologie vyžaduje teplotu vody na vstupu a výstupu 8/14 °C, zatímco serverové systémy pracují s teplotou 16/22 °C. Protože však chladicí jednotky produkují vodu pouze o teplotě 6 – 8 °C, STAR Refrigeration se rozhodl pro komplexní systém rozvodu „stratifikované“ vody s použitím rozdělovače Zortström od společnosti Zortea. Toto patentované centrum pro distribuci energie nabízí bezpečné, jednoduché a účinné řešení pro sběr, distribuci a vyrovnávání různých objemů vody při různých teplotách. Generátory a spotřebiče tepla lze hydraulicky oddělit a připojit samostatně podle požadovaných teplot. Tím je zajištěna maximální dostupnost jakékoli požadované teploty v jakémkoli okamžiku.

Další vzduchem chlazený chladicí agregát (typ EWAH-TZ-BSS1) od společnosti Daikin s výkonem 170 kW je k dispozici pro redundantní chlazení serveroven. V případě nouze je napájen záložním zdrojem, takže úplný výpadek chladicího systému je prakticky nemožný.

Kromě toho jsou ve vrátnici a v serverovnách instalovány dvě klimatizační jednotky Daikin s chladivem
R-32, které jsou šetrné ke klimatu. Vyznačují se nízkou hlučností a extrémně nízkou spotřebou energie. Volba systému s chladivem R-32 snižuje díky nízkému GWP chladiva dopad na životní prostředí o 68 % ve srovnání se systémy s chladivem R-410A. Vysoká energetická účinnost znamená, že okamžitě klesá také spotřeba energie. Používají se dvě splitové vnitřní jednotky, jedna jako nástěnná a druhá jako stropní kazeta, obě mají štíhlý, nenápadný design. Jejich „3D proudění vzduchu“ kombinuje vertikální a horizontální automatické natáčení žaluzií, takže proud chladného/teplého vzduchu cirkuluje i do všech koutů větších místností.

Klimatizování prostor prostřednictvím jednotek do podhledu

Elegantní jednotky do podhledu Euroraster od společnosti Daikin jsou vysoce účinné vnitřní jednotky, které hladce splynou se stropem a přemění chladicí jednotky na účinný a zároveň tichý klimatizační systém. Poskytují vysokou úroveň komfortu díky spolehlivé a regulovatelné klimatizaci. Díky integrovanému přívodu čerstvého vzduchu je další větrání zbytečné. Ve všech podlažích budovy bylo instalováno celkem 82 podhledových jednotek Euroraster. Z nich 21 dvoutrubkových jednotek umožňuje buď pouze chlazení, nebo pouze vytápění. Dalších 61 jednotek lze použít jako čtyřtrubkové jednotky pro chlazení i vytápění. Kryt Euroraster VRV byl u všech vnitřních jednotek namontován jako speciální řešení. Integrované kompresory řízené invertorem plynule přizpůsobují otáčky kompresoru aktuální potřebě. To znamená méně energeticky náročných spouštění a zastavování, což snižuje spotřebu energie až o 30 % a přispívá ke stabilnější teplotě v místnosti. Koncepce Daikin byla v kancelářských prostorách zvolena jako levnější alternativa k panelovým topným tělesům, především v místnostech, kde jsou instalovány roštové podhledy.

Elegantní jednotky do podhledu Euroraster od společnosti Daikin jsou vysoce účinné vnitřní jednotky, které hladce splynou se stropem a přemění chladicí jednotky na účinný a zároveň tichý klimatizační systém. © DAIKIN

Kompletní kontrola a automatizace prostřednictvím vlastního IT

Zvláštní výzvou byl požadavek na měřicí, řídicí a regulační techniku a IT pro řízení klimatizačního systému. Měla být navržena koncepce chlazení s řídicím schématem/logikou, která by splňovala všechny požadavky současného stavu techniky na úrovni řídicí techniky. Veškerá data by se načítala prostřednictvím BACnet-IP a provozní režimy by bylo možné přepínat. Hodnota nastavení by byla určena specifikací napětí. Aby bylo možné tyto požadavky realizovat, byla řídicí jednotka chladicích jednotek přepracována a namontována na vodou chlazenou kazetu. Kromě dalších úprav programování to umožnilo realizaci požadované koncepce a nakonec i úspěšné uvedení do provozu.

Vnitřní jednotky jsou připojeny k místnímu systému BMS pro monitorování pomocí rozhraní Daikin BACnet DMS502A51. Dálkové ovladače přistupují k jednotkám prostřednictvím přídavné desky s ovladači 0 – 10 V.

Různí odběratelé vyrobené studené vody vyžadují v celé budově velmi rozdílné teploty. Například ventilační technika vyžaduje teplotu přívodu/odvodu vody 8/14 °C, zatímco serverové systémy pracují při teplotě 16/22 °C. Na obrázku je zobrazeno kabelové dálkové ovládání Daikin Madoka. © DAIKIN

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky