Skip to main content

7 věcí, které zvážit před koupí nové klimatizace

Výběr klimatizace není vždy snadný úkol, protože je třeba zvážit mnoho věcí, než najdete tu správnou.

Pokud hledáte novou klimatizaci, ať už poprvé, jako modernizaci, nebo pokud chcete do svého domu přidat další jednotku, je klíčem k nejlepšímu výběru pro váš domov důkladný průzkum. To by mohlo být rozhodující pro bezproblémový nákup a instalaci.  

Mnozí výrobci vám zpravidla poskytnou velmi podrobné informace a specifikace a také recenze případů použití, které vám pomohou pochopit technické možnosti jednotky, o kterou máte zájem. Ne vždy je však snadné těmto informacím porozumět a často můžete strávit spoustu dalšího času jen tím, že se budete snažit vymotat z technických složitostí nákupu klimatizace. Níže uvádíme některé nejdůležitější základní technické prvky, které byste měli vzít v úvahu před výběrem klimatizace.

1. Vnitřní a venkovní jednotka

Klimatizace se obvykle skládá ze dvou jednotek: vnitřní a venkovní jednotky. Tyto jednotky se nazývají "splitové" klimatizace. Vnitřní jednotku obvykle najdete namontovanou na stěně, zatímco venkovní jednotka je namontována buď na vnější stěně, nebo je umístěna na úrovni země. Venkovní jednotka je zajišťuje odsávání nebo získávání tepla z okolního vzduchu nebo do něj, zatímco vnitřní jednotka pak předává teplo nebo chlad do místnosti, v závislosti na vašem nastavení.

Na trhu jsou k dispozici i varianty, kde jsou všechny komponenty umístěny v jedné vnitřní jednotce - takzvané "přenosné klimatizace", které jsou však obvykle méně účinné, objemnější a hlučnější než splitové klimatizace a vyžadují vývod vzduchu směřující ven, což ve většině případů maří aspekt přenosnosti.

2. Typy vnitřních jednotek 

Typ klimatizace, kterou potřebujete, závisí na prostoru, do kterého jednotku instalujete, a na stávajícím vybavení:

  • Nástěnná jednotka: Je určena pro použití v jedné místnosti nebo v jednom prostoru.
  • Parapetní jednotka: Upevněná na stěně, ale níže u podlahy. Určeno pro použití v jedné místnosti nebo v jednom prostoru.
  • Kanálová jednotka: Známé také jako centrální klimatizace, umožňuje klimatizovat celý dům najednou, pokud jsou integrovány do větracího systému. Vzduch proudí potrubím, které je umístěno za stěnami a stropy.

3. Split nebo Multisplit 

Z průmyslového hlediska lze klimatizaci rozdělit do dvou kategorií: split nebo multisplit. To, do které kategorie spadají vaše požadavky, závisí především na vašich krátkodobých a dlouhodobých potřebách a na uspořádání vašeho domu.

Splitové klimatizace

V podstatě se jedná o systém, kdy máte jednu venkovní jednotku připojenou k jedné vnitřní jednotce. Tyto dvě jsou propojeny kabelem a měděnými trubkami, ve kterých proudí chladivo mezi jednotkami. Jednoduchý split systém se obvykle používá, pokud máte dostatek venkovního prostoru nebo neplánujete mít v domě více než 1-2 klimatizační jednotky.

 

Klíčové vlastnosti:

  • Propojení jedné vnitřní jednotky s jednou venkovní jednotkou.
  • Vytápí nebo chladí jednu místnost
  • Snadná instalace

Multisplit systém

Multisplit je systém, kdy místo jedné vnitřní jednotky připojené k jedné venkovní jednotce můžete mít několik vnitřních jednotek připojených pouze k jedné venkovní jednotce a každá z vnitřních jednotek může pracovat nezávisle na sobě, pokud všechny současně chladí nebo vytápí. Multisplit systém poskytuje velkou flexibilitu, zejména v menších domech nebo bytech, kde je venkovní prostor omezený. Rozhodnutí pro multi-split systém je však nejlepší učinit na začátku kvůli jeho složitější instalaci.

 

Klíčové vlastnosti:

 

  • Připojení až pěti vnitřních jednotek k jedné venkovní jednotce
  • Vytápí nebo chladí až 5 různých místností
  • Individuální nastavení teploty pro každou místnost

4. Kapacita klimatizace

Když výrobci hovoří o velikosti klimatizace, obvykle nemají na mysli její fyzickou velikost (i když i ta může být při výběru klimatizace rozhodující), ale její výkon - tedy kolik dokáže vnitřní jednotka ochladit/vyhřát v závislosti na velikosti místnosti. 

 

Kapacita klimatizace, kterou potřebujete, bude záviset na řadě faktorů, jako jsou: místo, kde bydlíte, velikost místnosti, orientace, počet oken/dveří v místnosti nebo to, zda má jednotka primárně sloužit k vytápění nebo chlazení. Proto je vždy nejlepší, když se poradíte přímo s výrobcem nebo montážní firmou, pro kterou se rozhodujete, abyste se ujistili, že jste vybrali klimatizaci správné velikosti. Například pro místnosti orientované na jih o rozloze 15 až 40 m2 bude zapotřebí jednotka s následujícími výkony:

 

< 15m2 = 15

 

< 25m2 = 20

 

< 30m2 = 25

 

< 40m2 = 35

 

Vzhledem k tomu, že ceny energií se nezlevňují, je nezbytné zvolit vhodný výkon jednotky. Jednotky s vyšším výkonem vytopí nebo ochladí větší prostor rychleji než jednotky s nižším výkonem, ale při běžném provozu spotřebují více energie, protože jsou nevhodně dimenzovány. Stejně tak, pokud je kapacita klimatizace příliš malá, nebude místnost správně vytápěna nebo chlazena a problémy s komfortem, které vás vedly k nákupu klimatizace, zůstanou nevyřešeny.

5. Vlastnosti a funkce

Možná vás překvapí, že ne všechny klimatizace umí totéž. Zatímco některé funkce, tj. vytápění a chlazení, jsou pro různé jednotky a značky společné, klimatizace se mohou svými vlastnostmi nebo funkcemi značně lišit a výběr správné klimatizace nakonec závisí na tom, zda najdete takovou, která vám poskytne funkce odpovídající vašim požadavkům.

 

Například: Pokud jsou pro vás důležitější pokročilé možnosti vytápění, pak je pro vás vhodnou volbou něco jako parapetní jednotka Perfera od společnosti Daikin, zatímco pokud je pro vás rozhodující udržení dobré kvality vzduchu v místnosti, pak jsou pro vás vhodné jednotky jako Stylish a Ururu Sarara, které mají vysoce kvalitní nebo dokonce samočisticí vzduchové filtry a funkce čištění vzduchu. Více se ve vlastnostech a funkcích klimatizace můžete zorientovat, když si přečtete našeho průvodce běžnými vlastnostmi a funkcemi.

6. Dopad na životní prostředí

Nelze vyloučit, že některé klimatizace mohou spotřebovávat velké množství elektřiny, a že fluorované uhlovodíky, které se v nich používají jako chladivo, mohou při nesprávné likvidaci poškozovat ozónovou vrstvu a přispívat ke globálnímu oteplování. Bez chladiva by však neexistovala klimatizace, chladicí ani mrazicí technika. Jedná se tedy o velmi potřebnou součást našeho moderního způsobu života, ale s komfortem přichází i velká odpovědnost.

 

Výrobci, jako je společnost Daikin, proto aktivně přistupují k dopadu svých výrobků na životní prostředí prostřednictvím vývoje a využívání chladiv s nízkým dopadem na globální oteplování, jako je R-32, a energeticky účinnějších technologií. R-32 je jednosložkové chladivo nové generace, které účinně přenáší teplo, má nižší dopad na životní prostředí a může snížit spotřebu elektrické energie až o 10 % a dopad na životní prostředí o 75 % ve srovnání s jednotkami, které používají R410A.

7. Design

Doby, kdy klimatizace byly jen bílé krabice na zdi, jsou dávno pryč. Nyní můžete najít klimatizační jednotky v různých provedeních a barvách, přičemž některé z nich si můžete dokonce přizpůsobit do barvy nebo vzoru podle vlastního výběru. Stejně jako mnoho dalších výrobců, i společnost Daikin využila potenciál klimatizací, které nejsou jen dalším užitkovým spotřebičem ve vaší domácnosti, ale rozšířením vašeho vlastního stylu.

 

Proto je dobré mít při výběru na paměti, že vždy bude k dispozici varianta, která bude odrážet vaše požadavky nejen z hlediska funkčnosti, ale i vzhledu.

Jako výrobce klimatizací jsme hrdí na širokou škálu stylů a typů klimatizačních jednotek, které máme k dispozici. Nyní, když víte, na co si dát pozor, můžete začít svou cestu za klimatizací, která je pro vás ta pravá, procházením naší nabídky: https://www.daikin.cz/cs_cz/skupiny-vyrobku/klimatizace.html

Nevíte, kde začít? 

Pomůžeme vám

Vyplňte formulář ještě dnes a jeden z našich odborníků se s vámi spojí, aby s vámi domluvil individuální konzultaci a probral, který systém vytápění, chlazení nebo ohřevu vody je pro váš dům a vaše potřeby nejvhodnější.

Případně se podívejte na naše Centrum řešení pro Domácnosti, kde najdete vše, co potřebujete vědět o vytápění, vytápění s klimatizací a tepelných čerpadlech.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky