Skip to main content

Trápí vás senná rýma? Připravte se na ni s dostatečným předstihem.

Váš domov – zóna bez alergenů

Větrání při senné rýmě

Krásné počasí je zpět, konečně! Znamená to však také začátek pylové sezóny. Patříte mezi 3 miliony Čechů, kteří trpí sennou rýmou? Znamená pro vás toto slunečné počasí rýmu a alergii, a to i přes rady a léky, které dostáváte? Věděli jste, že sennou rýmu lze velmi snadno zmírnit tím, že si osvojíte správné návyky při větrání ve vaší domácnosti? Podívejte se na naše tipy!

Co přesně je senná rýma?

V polovině léta máte najednou všechny příznaky nachlazení: teče vám z nosu nebo máte ucpaný nos, kýcháte, slzí vám oči, bolí vás hlava... možná vás dokonce bolí v krku nebo v ústech. Zkrátka jste se ještě nedávno cítili lépe. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Pravděpodobně trpíte sennou rýmou. Když se pyly z trav nebo stromů dostanou do kontaktu se sliznicemi vašeho nosu nebo očí, dojde k alergické reakci. Chcete-li zjistit, zda skutečně trpíte sennou rýmou, je nejlepší zajít ke svému praktickému lékaři nebo na alergologické vyšetření. Nezapomeňte na test křížové reaktivity: lidé se sennou rýmou častěji alergicky reagují na některé druhy ovoce a zeleniny, které obsahují stejné alergeny jako pyl.

Kdy začíná sezóna senné rýmy?

Nejtěžší na senné rýmě je, že může trvat od února do srpna v závislosti na druhu pylu, na který jste alergičtí. U některých lidí trvá sezóna senné rýmy pouze jeden měsíc, zatímco u jiných je mnohem delší. Ať tak či onak, čím více pylu je v ovzduší, tím výraznější budou vaše příznaky. Proto je důležité vědět, kdy jsou období kvetení různých rostlin, abyste mohli učinit potřebná opatření.

● Trávy: květen až září.

● Kopřivy: červen až září.

● Bříza: březen až květen.

● Borovice a jedle: duben až květen.

● Dub a kaštan: duben až červen.

● Olše a líska: únor až květen.

● Šťovík: květen až srpen.

● Jitrocel: květen až září.

● Třezalka: červenec až srpen.

● Cypřiš: březen až květen.

První kroky při řešení senné rýmy

V první řadě se řiďte doporučeními lékaře, ale pokud víte, na jaký pyl jste alergičtí, je nejlepší se mu vyhnout. Například nesekejte trávník, pokud vaši alergii způsobují trávy. Jste alergičtí na pyl břízy? Pak na procházku v parku ani nepomýšlejte. Existuje nespočet webových stránek, které uvádějí různé koncentrace pylů. Řiďte se doporučeními a vyvarujte se pohybu venku. Nechcete ale pořád být zavřeni doma? Tak proč nestrávit pár dní u moře?

Dejte sbohem pylům v domácnosti

Chcete-li omezit své příznaky, ideálním přístupem je zůstat doma – pokud ovšem nemáte v domě či bytě pyly. Zavřete okna a vyberte si chytrou čističku vzduchu, která pyly odfiltruje, abyste si mohli stále užívat čerstvého vzduchu. Částice pylu neodolávají vlhkosti, proto by bylo dobré doma důkladně uklidit, před spaním si umýt vlasy a sušit prádlo uvnitř.

Vyhněte se dalším dráždivým látkám

Kromě pylů se vyhýbejte i dalším zdrojům podráždění, jako jsou cigarety nebo silné pachy. Pokud vás bolí oči, nenoste kontaktní čočky a pravidelně si je vyplachujte teplou vodou. Především si je ale nemněte!

Související položky

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky