Skip to main content

Průvodce tepelnými čerpadly pro začátečníky

Tepelná čerpadla se stávají stále oblíbenější volbou pro vytápění, chlazení a ohřev vody v domácnostech. Jejich flexibilita, účinnost, nízké provozní náklady, dlouhá životnost a menší dopad na životní prostředí jsou jen některé z důvodů, proč se majitelé domů snaží nahradit své stávající topné systémy na bázi fosilních paliv tepelnými čerpadly na obnovitelnou energii.    

Stejně tak s tím, jak vlády začínají aktivně přistupovat k dlouhodobé udržitelnosti a zavádějí strategie k dosažení cílů čisté nuly, se rychle ukazuje, že tepelná čerpadla jsou řešením budoucnosti.   

Zorientovat se v principech tepelných čerpadel a nakonec se rozhodnout, zda je to pro vás a váš dům dobrá volba, není snadné. Níže uvádíme odpovědi na některé z nejdůležitějších otázek, které vás mohou napadnout, v našem průvodci tepelnými čerpadly pro začátečníky.

 

Co je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo představuje zařízení, které dokáže absorbovat energii z jednoho zdroje a přenáší ji do jiného zdroje podle potřebné teploty. Možná si to neuvědomujete, ale v domácnosti již pravděpodobně máte tepelná čerpadla ve formě ledničky nebo sušičky prádla. Pokud se bavíme o oblasti domácího pohodlí a řešení HVAC (vytápění, větrání a klimatizace), tepelné čerpadlo představuje kompletní systém pro vytápění, chlazení a zajišťování teplé vody.

Tepelné čerpadlo se obvylke skládá z venkovní a vnitřní jednotky. Venkovní jednotka odebírá energii (teplou nebo studenou) z okolního vzduchu, země nebo vody a přenáší ji do vnitřní jednotky. Ta následně upravuje teplotu podle potřeby a zajišťuje vytápění, chlazení a ohřev vody dle typu zářičů nebo jednotek, které jsou v domě připojeny.

 

Jak fungují tepelná čerpadla?

Stejně jako kotle na fosilní paliva lze tepelná čerpadla připojit k dalším topným systémům v domě, jako jsou radiátory, podlahové vytápění a teplovodní systémy. Tepelná čerpadla se však neliší způsobem distribuce tepla, ale způsobem jeho výroby. Namísto spalování paliva k výrobě tepla, které s sebou nese náklady jak pro váš bankovní účet, tak pro životní prostředí, odebírá tepelné čerpadlo obnovitelnou energii z venkovního vzduchu a zajišťuje teplo a teplou vodu uvnitř domova bez ekologického zatížení.

 

Ve snaze zjednodušit některé složité technické postupy lze princip fungování tepelného čerpadla nejlépe vysvětlit jako okruh, který čerpá dostupnou tepelnou energii ze vzduchu nebo země v okolí vašeho domu. Poté se pomocí procesu odpařování a kondenzace chladiva tato energie upravuje na potřebné teploty ideální pro vytváření teplého vzduchu a vody. Tímto způsobem vytápí místnosti, poskytuje ústřední vytápění a zajišťuje teplou vodu pro celou domácnost.

 

Jaké jsou typy tepelných čerpadel? 

Existují různé typy tepelných čerpadel a výběr toho správného pro vás bude do značné míry ovlivněn typem vaší nemovitosti, stávajícím vytápěním a vašimi budoucími požadavky na vytápění, chlazení a ohřev vody.

 

 

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, známé spíše jako klimatizace, má venkovní jednotku, která odebírá energii z venkovního vzduchu a je připojena buď k jedné vnitřní jednotce, nebo až k pěti vnitřním jednotkám v systému multi-split. Vnitřní jednotky lze nastavit tak, aby účinně vytápěly nebo chladily místnosti ve vaší domácnosti na různé teploty. U řady Multi+ společnosti Daikin lze venkovní jednotku připojit také k zásobníku teplé vody a vytvořit tak komplexní systém vytápění, chlazení a ohřevu vody.  

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou vhodným řešením pro vytápění a chlazení v každé domácnosti. Jsou poměrně snadnou možností, jak nahradit stávající topné systémy, a díky své vysoké energetické účinnosti a nízkému dopadu na životní prostředí jsou ideální pro splnění všech požadavků na ekologické budovy u novostaveb.

Zjistěte více informací o nízkoteplotních čerpadlech vzduch-vzuch.

 

 

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Existují tři typy tepelných čerpadel vzduch-voda: nízkoteplotní, středněteplotní a vysokoteplotní. Každé z nich odebírá teplo z venkovního vzduchu a předává ho prostřednictvím chladiva do topných/chladicích zářičů ve vašem domě. Hlavní rozdíl mezi jednotlivými tepelnými čerpadly spočívá v teplotě vystupující vody a v typech zářičů, pro které jsou určena.

 

Nízkoteplotní tepelná čerpadla 

Nízkoteplotní tepelná čerpadla jsou určena pro systémy, které vyžadují teplotu vody 45 °C nebo nižší. Tento typ tepelného čerpadla proto nejlépe funguje s konvektory tepelného čerpadla, podlahovým vytápěním a nízkoteplotními radiátory, které se obvykle nacházejí v nových domech nebo jako součást kompletní rekonstrukce domu.

Zjistěte více informací o nízkoteplotních tepelných čerpadlech vzduch-voda.

 

Vysokoteplotní tepelná čerpadla 

Pro použití se stávajícím potrubním systémem a staršími radiátory jsou vysokoteplotní tepelná čerpadla vhodnou volbou pro náhradu starého kotle, kde je stále zapotřebí teplota vody až 70 °C. Tento typ tepelného čerpadla je ideální volbou pro využití energetické účinnosti bez nutnosti výměny celého systému, ale bude kompatibilní i s modernějšími nízkoteplotními zářiči.  

Zjistěte více informací o vysokoteplotních tepelných čerpadlech vzduch-voda.

 

Středoteplotní tepelná čerpadla 

Jak již název napovídá, středněteplotní tepelná čerpadla se nacházejí v teplotním rozmezí mezi nízkoteplotními a vysokoteplotními tepelnými čerpadly. To znamená, že fungují s většinou radiátorů a nízkoteplotních zářičů a lze je použít k modernizaci stávajícího topného systému nebo k náhradě kotle. Tyto typy tepelných čerpadel jsou ideální volbou pro rekonstrukce i nové domy.

 

Geotermální tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo země-voda odebírá dostupné teplo ze země a přenáší ho do systému vytápění a ohřevu vody ve vašem domě. Lze jej použít se všemi druhy zářičů a zajistit tak domácí pohodlí po celý rok. 

Teploty pod zemí zůstávají po celý rok poměrně stabilní, a proto tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze země pracují efektivně po celý rok, takže jsou mnohem odolnější vůči povětrnostním vlivům. Geotermální tepelná čerpadla jsou ideální pro nové domy a rozsáhlé rekonstrukce, a to díky procesu instalace, kdy se buď horizontální smyčka, nebo vertikální sondy vrtají kolmo do země.

 

Zjistěte více informací o geotermálních tepelných čerpadlech.

 

Hybridní tepelná čerpadla

Hybridní tepelné čerpadlo kombinuje technologii tepelného čerpadla vzduch-voda s plynovým kondenzačním kotlem. Tento hybridní systém může fungovat pouze jako tepelné čerpadlo, kombinované tepelné čerpadlo a kotel nebo pouze kotel. Hybridní tepelné čerpadlo určuje nejhospodárnější a energeticky nejefektivnější kombinaci využití na základě cen energie, venkovní teploty a potřeby tepla v interiéru. 

Hybridní tepelná čerpadla jsou ideální, pokud máte k dispozici pouze malý prostor pro instalaci a rekonstruujete nemovitost nebo potřebujete nahradit plynový kotel, který pracuje se stávajícím potrubím a radiátory. Hybridní tepelná čerpadla mohou také spolupracovat s řadou dalších tepelných zářičů, včetně podlahového vytápění a nízkoteplotních radiátorů.

Zjistěte, zda je pro vás hybridní tepelné čerpadlo tou správnou volbou.

 

Jsou tepelná čerpadla šetrná k životnímu prostředí? 

Tepelná čerpadla jsou poháněna převážně obnovitelnou energií. Po instalaci bude vaše tepelné čerpadlo zajišťovat 100 % vašich požadavků na vytápění a ohřev vody mnohem efektivněji než kotel na fosilní paliva. Díky tomu jsou tepelná čerpadla jedním z nejúspornějších a nejekologičtějších řešení vytápění, která jsou dnes k dispozici. Pokud jsou navíc tepelná čerpadla napájena obnovitelnou energií ze sítě nebo s využitím fotovoltaického solárního řešení, mohou vám zajistit veškeré potřebné teplo bez emisí spojených s provozem.  

 

 

Vyplatí se investovat do tepelného čerpadla?

Počáteční instalace tepelného čerpadla si vyžádá značnou investici a často je vyšší než u standardního kotle na fosilní paliva. Návratnost tepelného čerpadla po celou dobu jeho životnosti v podobě komfortu, spolehlivosti a nižších účtů za energii však zdaleka převýší náklady na instalaci. Celkové náklady budou záviset na několika různých faktorech, jako je typ tepelného čerpadla, velikost vašeho domu a spotřebiče, ke kterým bude tepelné čerpadlo připojeno, např. radiátory, systém podlahového vytápění atd.  

Jakmile bude tepelné čerpadlo nainstalováno a bude dodávat teplo, chlad a teplou vodu do vašeho domu, začnete vnímat jeho výhody. Každý kilowatt elektřiny použitý v tepelném čerpadle generuje 3 až 4 kilowatty obnovitelného tepla ze vzduchu, což představuje 300 až 400% zvýšení účinnosti. Tepelná čerpadla pracují nejefektivněji, pokud je dům dobře izolován, proto je důležité mít odpovídající izolaci a izolaci proti průvanu, aby vaše tepelné čerpadlo mohlo dosáhnout nejvyšší úrovně účinnosti. 

Není pochyb o tom, že instalace jakéhokoli nového topného systému je velkým rozhodnutím. Instalace může narušit domácí prostředí a náklady se mohou rychle nasčítat, pokud nejste připraveni. Proto je důležité provést důkladný průzkum, abyste našli tepelné čerpadlo, které bude nejlépe vyhovovat vám, vašemu domu a vašemu rozpočtu. Z dlouhodobého hlediska zjistíte, že instalace systému tepelného čerpadla se vyplatí, protože bude i nadále poskytovat spolehlivý a cenově výhodný domácí komfort pro vás a vaši rodinu po mnoho dalších let. 

Najděte si tepelné čerpadlo, které je pro vás to pravé - Objevte řadu tepelných čerpadel Daikin.

 

 

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky