Skip to main content

Prezzemolo & Vitale – Palermo

Ke skladování produktů při nízkých a středních teplotách a ke klimatizování prodejny Prezzemolo & Vitale v historickém centru Palerma byl nainstalován systém sestávající z jednotek Daikin Zeas a VRV.

Prémiový obchod s potravinami chlazený systémem Daikin Zeas

V historickém centru Palerma byl nedávno otevřen nový obchod Prezzemolo & Vitale, který chce dosáhnout spokojenosti svých zákazníků nabídkou vynikajících produktů a pozornými a profesionálními službami. Obchody s potravinami Prezzemolo & Vitale jsou promyšleny do posledního detailu tak, aby vytvářely příjemné a známé prostředí, které je ale současně funkční a vítá zákazníky vyznávající kvalitu, etiku a lásku k jídlu.

Obchod Prezzemolo & Vitale je pečlivě uspořádán tak, aby byl každý produkt prezentován tím nejlepším způsobem a aby nakupování bylo co možná nejpohodlnější. Pro splnění těchto potřeb byl vybrán systém Daikin Zeas, který dokáže zaručit správný akustický a klimatický komfort, stejně jako nepřetržité chlazení otevřených i uzavřených chladicích boxů a vitrín. Využívá k tomu tyto tři faktory: technologie řízená invertorem, extrémní kompaktnost kondenzačních jednotek a nízká hlučnost.

Řešení pro akustický komfort a prostorové požadavky

Chladicí kondenzační jednotky jsou srdcem chladicích systémů pro jakýkoli typ obchodu, supermarketu, restaurace, hotelu nebo potravinářské výroby. Jak to ale bohužel v centrech měst často bývá, měl obchod Prezzemolo & Vitale také určitá omezení týkající se prostoru vymezeného pro venkovní jednotky chladicího systému pro chladicí místnosti a chladicí boxy a pro klimatizační systém.

Jako řešení, které by potřebám obchodu s potravinami v Palermu vyhovělo nejlépe, byl vybrán systém Daikin Zeas, který se skládal z extrémně kompaktních kondenzačních jednotek vhodně umístěných na malé plošině nad vnitřním nádvořím budovy. Společně se dvěma jednotkami Zeas byl pro klimatizaci interiéru obchodu s potravinami nainstalován systém VRV spojený se čtyřcestnými vnitřními kazetovými jednotkami.

Středně a nízkoteplotní kondenzační jednotky Zeas byly vyvinuty společností Daikin pro zajištění teplot od +10 do -45 °C. Jsou vyráběny podle průmyslového designu podobného jednotkám Daikin VRV, které jsou široce používány pro klimatizování, jako je tomu v obchodě Prezzemolo & Vitale. Systém Zeas využívá princip VRV (Variable Refrigerant Volume – variabilní objem chladiva) s technologií řízení invertorem také k chlazení a jeho výhoda spočívá v tom, že reaguje na změny zátěže mnohem rychleji než klasické systémy, aniž by při tom docházelo ke ztrátě účinnosti. Díky tomu je obzvláště vhodný tam, kde je potřeba udržovat správné teploty, v tomto případě v otevřených a uzavřených chladicích vitrínách, které jsou díky častému otevírání a zavírání dvířek značně ovlivněny okolními podmínkami, a v chladicích boxech či místnostech, v nichž vlivem vysoké obrátkovosti zboží dochází rovněž k velkým výkyvům tepelné zátěže. A konečně, extrémně nízká hladina hluku systémů Daikin Zeas z nich činí vhodné kandidáty pro instalaci v obchodech s potravinami všech velikostí, neboť jsou vybaveny kompresory s vysoce kvalitní zvukovou izolací a invertorem, který umožňuje udržovat nízké otáčky ventilátoru a přitom současně uspokojit poptávku po chlazení. Hladinu hluku lze upravit podle požadavků prostředí nebo denní doby. Například v noci lze snížit maximální otáčky ventilátoru, aby se snížila hlučnost, a to pouze s omezenou ztrátou chladicího výkonu. Ventilátory mají lopatky a mřížky navržené speciálně tak, aby se snížila turbulence a hlučnost.

Vysoká energetická účinnost pro udržitelné činnosti

Použití tichých a účinných klimatizačních a chladicích systémů splnilo požadavky majitelů obchodu Prezzemolo & Vitale také z ekonomického hlediska, protože systémy Zeas jsou v porovnání se systémy zapínání/vypínání schopny uspořit 30 a 50 % energie. Díky technologii řízení DC invertorem u spirálových kompresorů a ventilátorů lze u venkovních jednotek výrazně ve srovnání s klasickými jednotkami snížit spotřebu a umožnit maximální kontrolu při proměnlivém odběru z chladicích boxů. Chladicí systémy Daikin dosahují optimální spotřeby díky funkci Economizer, která zvyšuje kapacitu výparníku při současně nižší spotřebě energie; teplota na výstupu při tom klesá, což šetří energii a představuje výhody pro kompresor. Pokles venkovní teploty a zatížení kondenzační jednotky způsobí, že se automaticky změní otáčky kompresoru a ventilátoru s invertorem a také kondenzační teplota.

Například v jednotkách Zeas lze nakonfigurovanou výparnou teplotu zvýšit externím signálem. Aby se zabránilo riziku zamrznutí produktů v nočním režimu, lze výparnou teplotu jednotek Zeas zvýšit až o maximálně 3 °C nad nastavenou teplotu. Tímto způsobem lze jednotky Zeas použít ke snížení teploty produktů na jejich požadovanou skladovací teplotu, čímž se chladicí zátěž zvyšuje pouze během doby potřebné pro chlazení. Po dosažení požadovaných teplot se zátěž a spotřeba energie sníží.

Závěr

Vysoce účinná invertorová technologie systémů Daikin Zeas představuje nákladově nejefektivnější řešení pro obchody s potravinami, protože nabízí špičkovou chladicí technologii pro úplnou spolehlivost a ovladatelnost, s nejmenšími rozměry, snadnou instalací a maximální energetickou účinností, při současném snížení emisí CO2 a provozních nákladů. Díky extrémní tichosti kondenzačních jednotek je systém Daikin Zeas vhodný pro instalaci kdekoli, dokonce i v centrech měst.

Rozhovory s klíčovými osobami

Giusi Vitale, majitel obchodu Prezzemolo a Vitale

Jaké charakteristiky má váš nedávno otevřený obchod?

„Naše společnost se zabývá maloobchodním prodejem. Máme supermarkety, kde prodáváme klasické či bio skvělé místní produkty. Potřeba najít vhodný systém přišla s otevřením tohoto obchodu, protože kromě zajištění udržitelnosti a nízké spotřeby jsme museli vyřešit problém nedostatku místa. Nacházíme se přímo v historickém centru Palerma, chráněném památkovými úřady, na pěší zóně, takže si dokážete představit, jak problematické bylo umístit jednotky vně budovy. Řešení Daikin nám doporučilo naše autorizované servisní centrum Daikin, které navrhlo instalovat tento systém. Spoléhali jsme na zkušenosti společnosti Daikin, protože si myslím, že vybrat výrobce, který je také schopen zaručit i odpovídající poprodejní servis, je nesmírně důležité.“

Giuseppe Rubino, majitel V.R.C. Cold S.r.l., Palermo

Jaké výhody přináší používání chladicích systémů Daikin?

„Chladicí systém pracuje prostřednictvím dvou jednotek Zeas, které umožnily oddělit oba chladicí systémy a omezit velikost venkovních jednotek. Nejdůležitějším požadavkem byla dostatečná výkonnost použitých systémů, aby splňovaly chladicí potřeby celého obchodu. Také musely mít vlastnosti, jako je nízká hlučnost a možnost umístění venkovních jednotek i ve stísněných prostorách, což je typické pro maloobchodní prodejny v centrech měst. Z těchto důvodů jsme si vybrali Daikin, protože jeho jednotky Zeas nám díky jejich estetice a rozměrům podobným jednotkám VRV umožnily splnit naše potřeby týkající se chlazení potravin a klimatizování obchodu. Byly pro tuto aplikaci zkrátka ideální. A díky technologii řízení kompresorů a ventilátorů invertorem má systém také nízkou hladinu hluku.“

Referenční list – obchod Prezzemolo & Vitale

▪ Typ systému: Chladicí systém Daikin Zeas a klimatizační systém Daikin VRV připojený ke čtyřcestným kazetovým jednotkám

▪ Místo: Palermo

▪ Instalace systému: Giuseppe Rubino, V.R.C. Cold S.r.l., Palermo

Související články

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky