Skip to main content

Změny v dotacích na tepelná čerpadla

Tisková zpráva, červenec 2023

Praha, 10. července 2023 – V loňském roce u nás bylo instalováno přes 60 000 tepelných čerpadel, jejich prodej se tak oproti roku 2021 zdvojnásobil. Zhruba polovina pak byla instalována díky dotacím, které se budou od září měnit. Výrobce Daikin odpovídá na rostoucí poptávku novým monoblokovým tepelným čerpadlem (bez vnitřní jednotky) Daikin Altherma 3 M. Je cenově velmi výhodné a hodí se zejména pro projekty, kde je potřeba šetřit místem.

 

Dotace na náhrady plynových kotlů jsou tu! 

 

Nová zelená úsporám (NZÚ) vstoupí od září (po letní přestávce) do dalšího období s větším objemem prostředků: 55 miliard korun na pokrytí financování NZÚ i NZÚ Light. Žadatelé nově získají možnost vyměnit plynový kotel či jiné plynové topidlo (např. vafky) starší 20 let v rodinném domě za tepelné čerpadlo. Podmínkou této podpory bude aspoň částečně zateplený dům s tzv. energetickým štítkem budovy minimálně v úrovni D

 

Stávající dotace na tepelné čerpadla  

 

Vzduch-voda

Nízkopříjmové domácnosti mohou stále čerpat tzv. kotlíkovou dotaci ve výši až 180 000 Kč na tepelné čerpadlo vzduch-voda s ohřevem teplé vody. Podpořeny budou projekty realizované od 1. 1. 2021. Vždy se však musí jednat o náhradu starého neekologického kotle na tuhá paliva (1. a 2. emisní třídy) a žádost musí být podána do 31. 8. 2024!

 

Ostatní zájemci mohou od září 2023 žádat o příspěvek na pořízení tepelného čerpadla ze zmíněného programu NZÚ, a to ve výši až 100 000 Kč.  Letní přestávku mohou žadatelé využít k přípravě kvalitního projektu renovace jejich domu a výběru spolehlivého a prověřeného dodavatele.

 

Podpořeny budou rovněž projekty realizované od 1. 1. 2021, ale spektrum podpořených renovací je v NZÚ mnohem širší:

 • výměna kotle na tuhá paliva nižší než 3. třídy (žádost musí být podána do 31. 8. 2024 včetně!),
 • výměna lokálních topidel (tedy např. kamen na uhlí) na pevná paliva, sloužících společně jako hlavní zdroj tepla pro vytápění,
 • výměna kotle na topné oleje,
 • výměna elektrického vytápění (pouze u zateplených rodinných domů s energetickým štítkem A až D! Netýká se památkově chráněných budov a rodinných domů, u nichž současně běží žádost o podporu na zateplení.)
 • výměna plynového kotle či jiného plynového topidla (např. vafky) staršího 20 let (pouze u zateplených rodinných domů s energetickým štítkem A až D! Netýká se památkově chráněných budov a rodinných domů, u nichž současně běží žádost o podporu na zateplení.)

 

Vzduch-vzduch (splitová klimatizace)

Na klimatizaci určenou k vytápění můžete v rodinném domě získat podporu až 60 000 Kč.

„Podporu z NZÚ je možné čerpat také na tepelná čerpadla vzduch-vzduch, tedy vestavné (splitové) klimatizace. Musí být však hlavním zdrojem vytápění v domě nebo bytě a splňovat energetickou účinnost v režimu vytápění alespoň A++. Podmínky pro čerpání dotace jsou stejné jako u tepelných čerpadel vzduch-voda, půjde však zejména o náhrady elektrického vytápění, kdy v domě chybí teplovodní rozvody,“ upozorňuje  Vladimír Macháček zodpovědný za oblast prodeje rezidenčních výrobků Daikin.

 

Země-voda

Od září vzroste o 40 000 korun podpora na tepelná čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem. Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou.

 

Trendy v oblasti tepelných čerpadel

 

Dlouhodobě se výrobci tepelných čerpadel snaží o zvýšení energetické účinnosti svých zařízení a také rozsahu spolehlivého fungování s ohledem na venkovní teploty. Nově však odstartoval závod i v designu, chytrém ovládání a zmenšování.

„Výhodnou alternativou zejména pro stavby, v nichž nechcete nebo nemůžete zbytečně plýtvat prostorem, je tzv. monoblokové čerpadlo, kdy je kompresor i chladivový obvod umístěn v kompaktní venkovní jednotce, takže doma už žádnou vnitřní jednotku nepotřebujete. Toto tepelné čerpadlo můžete napojit rovnou na vnitřní systém vytápění – buď na podlahové topení nebo konvektory, případně na zásobník pro ohřev teplé vody (boiler),“ uvádí Vladimír Macháček zodpovědný za oblast prodeje rezidenčních výrobků Daikin.

 

Daikin Altherma 3 M je první monoblok Daikin třetí generace, který se může pochlubit novým designem, nižší hlučností a ekologičtějším chladivem R-32. Samozřejmostí je intuitivní ovladač, který získal řadu ocenění za design, nebo možnost ovládání prostřednictvím aplikace ve vašem chytrém telefonu. Kotlíková dotace (v maximální výši 180 000 Kč) tak pokryje převážnou část nákladů spojených s pořízením tohoto čerpadla.

 • Kompaktní rozměry venkovní jednotky, bez vnitřní jednotky
 • Energetická třída až A+++
 • Provoz až do venkovní teploty -25 °C
 • Teplota výstupní vody 55 °C při venkovní teplotě -15 °C
 • K dispozici v provedení 4, 6 a 8 kW
 • Vhodné zejména pro menší novostavby nebo rekonstrukce novějších objektů

O společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.

Daikin je celosvětově významným výrobcem klimatizací, tepelných čerpadel a chladicích zařízení s přibližně 13 700 zaměstnanci a 14 hlavními výrobními závody (v Belgii, České republice, Německu, Itálii, Španělsku, Turecku, ve Velké Británii, Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii). Je také jedinou společností, která nabízí všechny kroky od vývoje technologií, výroby, prodeje a služeb souvisejících s řešením chlazení, vytápění, ventilace a chladírenství.

 

Společnost Daikin v České republice je součástí Daikin Airconditioning Central Europe, která je dceřinou společností Daikin Europe N.V. V České republice společnost Daikin vyrábí a prostřednictvím svých obchodních partnerů dodává tepelná čerpadla, zásobníky teplé vody, čističky vzduchu, klimatizační jednotky, fan-coil jednotky, chladicí jednotky – a to jak pro bytové domy, tak pro komerční sféru i pro průmyslové aplikace.

 

 

Kontakt pro média: Daikin Central Europe - Czech Republic

 

Jana Mašatová

Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s.r.o.

Budějovická 778/3a, Praha 4 - Michle

M: masatova.j@daikin.cz

Mohlo by vás také zajímat

 • ceremony

  Daikin sponzoruje místo konání BBC Earth Experience

  Společnost Daikin Europe N.V. oznámila, že její dceřiná společnost Daikin UK sponzoruje místo konání BBC Earth Experience, zcela nové atrakce v Londýně, která představuej sedm světů, jednu planetu.
 • air-cooled chillers with R-32 scroll compressors

  Vzduchem chlazený chiller se spirálovými kompresory a R-32

  Vídeň, březen 2023 - Druhá generace chladicích jednotek Daikin s chladivem R-32 nabízí vyšší účinnost a větší rozsah výkonu až do 1 010 kW (oproti předchozím 704 kW). Vyšší účinnost vede k úsporám nákladů pro majitele a provozovatele budov a podporuje snižování emisí uhlíku. Nová řada je k dispozici jak ve verzi pouze pro standardní chlazení (EWAT-B-C), tak ve verzi pro hydraulické chlazení bez chlazení (EWFT-B-C). #pr2234
 • united nations SDG

  Společnost Daikin Europe získala ocenění United Nations SDG Champion

  Brusel - Společnost Daikin Europe N.V. získala v rámci programu Vlámské obchodní komory VOKA a Institutu OSN pro vzdělávání a výzkum UNITAR označení SDG Champion. Značka je udělována společnostem, které významně přispívají k naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN.

Základní kontakty

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Dotace a SVT kódy

Často kladené otázky

Partnerský portál

Prohlédněte si náš virtuální showroom

Často kladené otázky

Partnerský portál

Katalogy a ceníky